Jak zapobiegać alergiom dziecięcym?

Odczulanie

Skuteczną formą zapobiegania alergii jest immunoterapia, którą nazywa się zwyczajowo odczulaniem. Kuracja ta ma na celu oswojenie organizmu z czynnikiem uczulającym oraz nauczenie go, jak sobie z nim radzić.

Na czym polega odczulanie? Jest to nic innego, jak podanie alergikowi niewielkiej dawki alergenu, który go uczula normalnie. Proces ten powtarza się, a dawkę odpowiednio zwiększa. Alergen jest podawany w postaci podskórnego zastrzyku, kropli lub tabletki zażywanej doustnie. Kuracja niestety wymaga systematyczności, trwa też długo: od 3 do 5 lat.

Immunoterapia nie jest jednak wskazana dla wszystkich

Po pierwsze, można ją przeprowadzać tylko u osób między 5 a 50 rokiem życia. Po drugie, niektóre rodzaje alergii nie są podatne na kurację odczulającą.

Wśród nich znajdują się alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz pokrzywka. Immunoterapia jest również przeciwwskazana u dzieci cierpiących na nadczynność tarczycy, choroby autoimmunizacyjne czy nowotwory złośliwe.

W jakich przypadkach odczulanie sprawdza się? Są to:

  • alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)
  • astma
  • alergia na owady
  • alergia na pleśń
  • alergia na roztocza

Decydując się jednak na rozpoczęcie immunoterapii, należy pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności, iż zabieg uodporni pociechę na dany alergen.

Przyjmuje się, że wymienione powyżej rodzaje uczuleń można wyleczyć tą metodą w 80-90% przypadkach. Jest to więc szansa dla małego alergika na normalne życie, lecz niestety, pewnego lekarstwa na tę przypadłość wciąż nie wynaleziono.