Alergia na pyłki

Zapobieganie

Pyłki są wszechobecne, tak wiec trudno się przed nimi ochronić. Należy jednak ich unikać, kiedy tylko można. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, bowiem są one bardzo narażone ma różne podrażnienia wynikające z działania alergenów. W okresie pylenia należy unikać miejsc, w których występują rośliny powodujące uczulenie. Najlepiej spędzać czas na świeżym powietrzu tuż po deszczu bądź rano po rosie.

Po powrocie do domu należy zmienić ubranie i obuwie, aby nie roznosić pyłków. Dzieci muszą być zabezpieczone odzieżą ochronną i specjalnymi kremami. Muszą też mieć założone okulary przeciwsłoneczne.

Alergia na pyłki

Leczenie alergii

Póki co, najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia jest odczulanie. Musi ono być przeprowadzone przed sezonem kwitnienia poszczególnych roślin, a nie w trakcie. Np. brzoza pyli już w luty, więc odczulanie należy rozpocząć już wcześniej. Luty to jednak dobra pora na odczulanie ma pyłki traw i zbóż. Odczulanie na pyłki chwastów powinno się rozpocząć w kwietniu, a na pyłki drzew – w październiku.

Samo odczulanie jest kuracją, która polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do danego alergenu. Alergolog przepisuje szczepionkę podawaną jako zastrzyk bądź tabletkę. Po odpowiednim czasie szczepionka blokuje rozwój substancji białkowych, które odpowiadają za objawy alergiczne.

Rozwiązaniem tymczasowym jest doustne stosowanie leków histaminowych, a także zakraplanie oczu. Często też lekarz-alergolog przepisuje specjalne krople do nosa.

Alergia na pyłki jest bardzo męcząca dla osoby chorej. Na naszej stronie znajduje się kalendarz pylenia, który stanowi pewnego rodzaju podpowiedź dla alergików. Myślę, że warto z niego skorzystać.

Sabina Sosnowska