znamiona

Na skórze możemy zaobserwować różne przebarwienia i znamiona. Niektóre z nich zauważamy tuż po urodzeniu dziecka, inne nagle pojawiają się na ciele. Nie wszystkie są groźne, co nie zmienia faktu, że warto mieć je pod czujnym okiem.

Zmiany skórne

Wszelkie zmiany skórne, odkryte przez rodziców są często powodem ich niepokoju. Na szczęście nie każda plamka na skórze pociechy jest groźna, dlatego warto zachować spokój. Pieprzyki czy myszki są widoczne już od pierwszych dni życia dziecka. Inne pojawiają się nawet po kilku tygodniach, wraz z jego wzrostem i rozwojem. Znamiona wrodzone zwykle maja barwę różowa, kawową a nawet purpurową. Innym problemem skórnym jest rumień toksyczny, który pojawia się w 2 dobie życia dziecka, po czym znika po kilku dniach. Wtedy należy uważać na przegrzanie oraz na temperaturę wody do kąpania, która nie powinna być zbyt wysoka. Znając rodzaje znamion występujących u dzieci jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Zanim więc sięgniemy porady dermatologa, poznajmy specyfikę dziecięcych znamion.

Znamię bladoróżowe

Tego koloru znamiona występują u większości noworodków. Najczęściej pojawiają się na czole i karku. Nie są niebezpieczne. Co ciekawe, przybierają nieco ciemniejszą barwę podczas płaczu dziecka. Wraz ze wzrostem dziecka mogą blednąć, pozostając praktycznie niewidoczne. Nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji czy ingerencji chirurgicznej.

Znamiona purpurowe

W tym wypadku odsetek posiadaczy jest niewielki. Naczyniowe, płaskie znamię zostaje na całe życie. W sytuacji, gdy uznamy, że jest dość kłopotliwe ze względu na widoczne miejsce jego usytuowania, możemy je usunąć przy pomocy lasera. Taką czynność można jednak wykonać dopiero gdy nasz maluch podrośnie.

Znamię czerwone

Ciężko określić jego kształt, ponieważ często jest nieregularny. Bywa wypukły i może mieć mały lub nieco większy rozmiar. Takie znamię rośnie do pierwszego roku życia dziecka. Pojawić się może po kluku tygodniach lub miesiącach od momentu urodzenia. W większości przypadków, czerwone znamiona znikają w okolicach czwartego roku życia malucha. Gdy tak się nie dzieje, należy zgłosić się do lekarza. Znamię może pozostawić ślad na naszej skórze, w postaci delikatnego przebarwienia. Po upływie czasu wraca ona jednak do normalnego, naturalnego odcienia.

Znamiona kawowe

znamię

Takie znamiona przybierają odcień brązowy i są bardzo dobrze widoczne. Tego typu zmiany skórne nie znikają wraz z upływem czasu. Nie wszystkie są groźne, ale warto je obserwować. Niewinna plamka może rozwinąć się w poważny problem zdrowotny, ale nie oznacza to, że dzieje się tak z każdym pieprzykiem, znajdującym się na ciele malucha. W razie niepokoju i jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej udać się do dermatologa, który w razie potrzeby zbada dokładnie dane znamię.

Katarzyna Antos