Znaczenie jelit
Zdjęcie autorstwa Kindel Media z Pexels

Jelita nazywane są drugim mózgiem. Nie ma się czemu dziwić, wszak wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Regulują nie tylko procesy trawienne, ale też rzutują na nasz nastrój i odporność. Znaczenie jelit jest nie do przecenienia. Co warto o nich wiedzieć?

Mikroflora jelitowa

Jelita charakteryzują się długością od 4 do 5 metrów. Jest ona optymalna z punktu widzenia istot wszystkożernych. Pozwala zarówno na trawienie mięsa, jak i produktów pochodzenia roślinnego. Jelita to jednak nie są puste rury. Wypełniają je różnego rodzaju mikroorganizmy. Część to nasi sprzymierzeńcy, ułatwiają trawienie, odpowiadają za przemiany enzymatyczne w jelitach, których produktem są ważne dla zdrowia witaminy. Wiele mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita ma charakter neutralny. Krótko mówiąc, dzięki nim nie powstają cenne związki, ale też nam nijak nie szkodzą. Najgorsze są patogeny, tych aktywność jednak pozostaje ograniczona tak długo, jak panują prawidłowe stosunki ilościowo-jakościowe mikroflory.

Rola jelit

Jelita uczestniczą w procesie trawienia pokarmów, które przyjmujemy w ciągu dnia. Selekcjonują to, co jest nam potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania – witaminy, minerały, cukry, białka i tłuszcze wchłaniają się z jelit i wędrują wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu.  Jednocześnie w jelitach, co nie podlega trawieniu, jest toksyczne lub w jakikolwiek inny sposób szkodliwe dla organizmu, zostaje przygotowane do wydalenia wraz ze stolcem.

Zaburzenia mikroflory jelitowej a alergie

Jelita wpływają nie tylko na pracę układu pokarmowego, w którego wchodzą w skład, ale też za nastrój i wygląd skóry. Bardzo często zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej znajdują odzwierciedlenie w postaci kiepskiej kondycji cery i nie najlepszego humoru.  Zakłócenia ilościowo-jakościowe w składzie mikrobioty mogą przyczyniać się do powstania trądziku, suchości skóry lub egzemy. Ponadto sprzyjają one rozwojowi alergii. Nie chodzi tutaj wyłącznie o uczulenie na pokarm, ale też o alergie wziewne. Wykazano, iż dzieci, które przyszły na świat wskutek cesarskiego cięcia, a zatem mają mniej zróżnicowaną i uboższą mikroflorę jelitową, częściej chorują na alergie.

Jak jelita wpływają na nasz nastrój?

Ponadto prawidłowa praca jelit przekłada się na nasz nastrój. Nie tylko wzdęcia oraz gazy wywołują dyskomfort. Także zespół zaburzonego wchłaniania składników odżywczych może przyczynić się do niedoboru pewnych substancji, które stanowią prekursory dla syntezy innych związków chemicznych, w tym regulujących nastrój. Choć trudno w to uwierzyć, zaburzenia pracy jelit mogą prowadzić do depresji.

Znaczenie jelit. Jak o nie zadbać?

Znaczenie jelit jest ogromne, dlatego warto zadbać o ich prawidłową pracę. Jak tego dokonać? Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa dieta. Nie może w niej zabraknąć świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, kiszonek oraz mlecznych wyrobów fermentowanych takich jak kefir czy jogurt, które dostarczają żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym.  Unikajmy natomiast słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej, która może leżeć w lodówce latami, ponieważ zawiera tak dużo konserwantów. Niestety, te substancje nie tylko ograniczają namnażanie patogenów, ale też zubożają naszą mikroflorę jelitową.