zmiany w roku szkolnym

Na wszystkich rozpoczynających już wkrótce nowy rok szkolny 2017/2018 czeka wiele zmian. Co takiego zmieni się w systemie szkolnictwa? Czego mogą spodziewać się rodzice, uczniowie i nauczyciele? Sprawdźcie, zanim zabrzmi pierwszy dzwonek!

Nowy rok szkolny 2017/2018

Początek września 2017 będzie prawdziwą rewolucją dla polskiego szkolnictwa. Wprowadzone zmiany, już wkrótce przejdą pierwszy sprawdzian. Okaże się, czy zmiany rzeczywiście były konieczne, czy też rząd popełnił błędy. Uczniowie z pewnością z żalem korzystają z ostatnich wolnych dni wakacji. Do szkoły zawitają w poniedziałek 4 września, ponieważ 1 dzień września przypada na piątek. Zgodnie z ustawą, w takim przypadku rok szkolny powinien rozpocząć się w poniedziałek. Dodatkowy weekend pozwoli naładować ostatnie baterie na czas szkoły. A wcale nie musi być łatwo, szczególnie dla pracowników oświaty i rodziców. O czym warto wiedzieć, zanim na dobre zacznie się szkoła?

Pierwsza klasa

Wszyscy pamiętamy reformę oświaty, dotyczącą uczniów zerówek i pierwszych klas szkoły podstawowej. Zgodnie ze zmianami, wprowadzonymi w roku ubiegłym, sześciolatki mogą pozostać w zerówce, a do pierwszej klasy, tak jak dawniej, uczęszczają 7-latki. Nie możemy pominąć przedszkolaków. Dzieciom w wieku lat 3, gwarantuje się miejsce w przedszkolu. Na szczęście powstaje coraz więcej tego typu placówek. Uczniowie klas szóstych mogą zaś odetchnąć z ulgą, ponieważ zniesiony został egzamin szóstoklasisty.

Podstawówka zamiast gimnazjum

Tematem wielu dyskusji i protestów była likwidacja gimnazjum. Mimo sprzeciwu, szczególnie ze strony pracowników oświaty, już od 4 września uczniowie pójdą do wyższych klas szkoły podstawowej. Pozostałe klasy gimnazjów będą wygaszane. Zamiast tego wracamy do starego systemu klas szkoły podstawowej, czyli IV-VIII. Klasy gimnazjum I-III, zastąpi podstawówka. Jak za dawnych lat. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie IV, będą uczyć się razem aż do zakończenia szkoły podstawowej. Zmianie uległy podręczniki, nazwy szkół a nawet ich lokalizacja. Samorządy musiały zająć się reorganizacją. Dodatkowo, uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej rozpoczną naukę z nową podstawą programową. Uczniowie szkół branżowych, które zastąpiły dotychczasowe szkoły zawodowe, także będą uczyć się według nowego programu.

Nauczanie przedmiotowe

Nowością będzie nauczanie przedmiotowe, które pojawi się w IV klasach. Uczniowie będą mieć o jedną godzinę języka polskiego więcej w swoim planie tygodnia. Historia zastąpi przedmiot historia i społeczeństwo, zaś przyroda pozostanie bez zmian. W piątej klasie do planu zajęć wejdzie geografia i biologia, a w siódmej fizyka i chemia.

Darmowe podręczniki

książkiUczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjów otrzymają darmowe podręczniki. Nowe książki i ćwiczenia trafią do rąk uczniów klas I, IV i VII, zaś pozostałe roczniki otrzymają książki aktualne w latach ubiegłych. W zeszłym roku, wsparcie to ominęło klasy VI szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. W nowym roku szkolnym i oni dostaną bezpłatne podręczniki. Nie będzie już odgórnie ustalonych książek. To nauczyciele wybiorą, z których podręczników wprowadzonych przez MEN będą uczyły się dzieci w danej placówce.

Czy zmiany zdadzą egzamin? Jak w nowym systemie odnajdą się uczniowie i nauczyciele? Wszystko okaże się już niedługo.

Katarzyna Antos