opiece medycznej

Tegoroczne zmiany nie ominęły kwestii opieki zdrowotnej. Już od 1 października w życie wejdą zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Czego mogą spodziewać się pacjenci? Na jaką pomoc będą mogli liczyć?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – co to takiego?

Zdarzają się sytuacje, które wymagają nagłej pomocy lekarskiej. Nasz stan zdrowia może się pogorszyć. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Taką formę zapewnia nam służba zdrowia. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia medyczne, oferowane w godz. 18:00 – 8:00. Także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. W takim czasie nie możemy skorzystać z wizyty u swojego lekarza. A wyjątkowe sytuacje zdarzyć się mogą przecież w nocy czy dni świąteczne. W danych rejonach stacjonują punkty, w których taka pomoc jest udzielana. Nie zawsze więc musimy pędzić do szpitala, na SOR. Świadczenia tego typu są udzielane bezpłatnie osobom ubezpieczonym. W ramach tejże pomocy oferowane jest doradztwo medyczne czy wykonywanie niektórych zabiegów, także w domu pacjenta, jeśli jest to odpowiednio uzasadnione. Zmiany 2017 obejmują nocna i świąteczną opiekę medyczną.

Nadchodzące zmiany

NFZ już podpisało umowy z wieloma szpitalami i ośrodkami zdrowia. Z niektórymi negocjuje warunki umów. Świąteczna i nocna opieka medyczna to ważna kwestia dla pacjentów. Taka pomoc jest konieczna, więc pacjentom zależy, by mieli do niej dostęp. W związku z utworzeniem sieci szpitali, każda placówka tego typu musi taką pomoc zapewnić, ale w innym miejscu. Potrzeba jest więc lokalizacji, gdzie takowa pomoc będzie udzielana. Uruchamianie nocnych przychodni w specjalistycznych placówkach byłoby bezsensowne, dlatego takie zmiany wydają się być jak najbardziej uzasadnione. W niektórych rejonach, taka pomoc będzie udzielana w szpitalach miejskich. Zasady udzielania świadczeń nie ulegają zmianom, więc pacjenci mogą spać spokojnie. Zmiany wejdą w życie już 1 października 2017.

Ambitne plany NFZ

leczenieTo nie koniec planowanych zmian w służbie zdrowia. NFZ założył także lepszą opiekę nad pacjentami po zawale. Skoordynowana opieka, w ramach której będzie nie tylko leczenie ale także rehabilitacja, ma pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. NFZ pragnie także rozładować olbrzymie kolejki do specjalistów, w tym alergologów czy endokrynologów. Specjalistów brakuje, a pacjentów przybywa, więc ten problem również należałoby rozwiązać.

Katarzyna Antos