zmiana czasu

W oczekiwaniu na wiosnę nie możemy zapomnieć o zmianie czasu, która nas czeka. Co roku, w sezonie wiosennym zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co dzień będzie nieco dłuższy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2018?

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zimą narzekamy na brak słońca. Rano, gdy większość z nas wstaje z łóżka do pracy czy szkoły, za oknem panuje mrok. Wracając z pracy do domu także wita nas prawie nocny klimat. Tę część dnia, w której choć na chwilę wychodzi słońce, spędzamy z reguły w pomieszczeniach. Nie wykorzystujemy więc promieni słonecznych, co przekłada się na nasze samopoczucie. Zimową porą częściej popadamy w melancholijne nastroje, a nawet depresję. Brakuje nam słońca, radości i pozytywnej energii a także warunków, w których moglibyśmy spędzać na zewnątrz więcej czasu. Dlatego tak bardzo czekamy na wiosnę, która ma nam zapewnić odpowiedni klimat. Zmiana czasu jest uwarunkowania wykorzystaniem słońca. Dzięki niej możemy efektywniej czerpać z promieni słonecznych oraz dłuższego dnia. Ma to również związek z oszczędnością energii, gdyż dzięki naturalnemu słońcu mniej jej zużywamy. Pod koniec marca przestawiamy więc zegarki, by móc w pełni wykorzystać wiosenny czas.

Kiedy przestawiamy czas w 2018?

Zmiana czasu na letni, w 2018 roku przypada na ostatni weekend marca. W nocy z 24 na 25 marca będziemy zmieniać czas z zimowego na letni. Wówczas musimy przestawić wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00. Poprzez to co prawda stracimy jakże cenną godzinę snu, ale za to zyskamy dłuższe dni i więcej słońca, które będzie można złapać. Wstając rano z pewnością będziemy witać jasny dzień. Wiąże się to z koniecznością zmiany rytmu dnia, do którego byliśmy przyzwyczajeni zimą, ale to tylko godzina różnicy. Największy kłopot ze wstaniem z łóżka zapewne będą mieli najmłodsi. Pamiętajmy, że przestawienie zegarków z godziny 2:00 na 3:00 jest tylko umowne, równie dobrze możemy przed pójściem spać zmienić czas, by nie zaspać rano do swoich obowiązków.

Zmiana czasu regulowana prawnie

Zmiana czasu w naszym kraju jest regulowana prawnie. To nie wymysł czy ludzka zachcianka. Mówi o tym rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. W Unii Europejskiej także obowiązuje dyrektywa, która nakazuje zmianę czasu. Jedynie Islandia jest krajem, który nie stosuje się do tej zasady. Do rozporządzenia muszą dostosować się więc wszelkie systemy elektroniczne, takie jak systemy bankowe czy zabezpieczenia, by móc w pełni sprawnie funkcjonować. W większości nowoczesnych telefonów, komputerów czy innych urządzeń elektronicznych, czas zmienia się automatycznie. Warto jednak upewnić się, czy tak się stanie, by nie obudzić się za późno.

zmiana czasu na letniPrzestawienie zegarków różnie oddziałuje na organizm człowieka. Niektórzy odczuwają z tego powodu pewne zmiany, zaś inni są wręcz pełni energii i gotowi do działania w ten wiosenny czas. Musimy pamiętać o zmianie czasu i dobrym nastroju, czego życzymy wszystkim wiosną 2018.

Katarzyna Antos