poziom witaminy B12

Ludzki organizm jest mocno związany z otaczającym go środowiskiem zewnętrznym. Otrzymujemy od niego impulsy do zmian, na które wpływ mają zmiany temperatury, natężenie światła, klimat itd. Dostrzegamy to zwłaszcza podczas zmian pór roku, dlatego korzystna może okazać się suplementacja — zwłaszcza witaminy B. Dlaczego? Dowiesz się z niniejszego artykułu!

W najgorętszych miesiącach nasz organizm ma tendencję do szybszego odczuwania zmęczenia i utraty energii; zimą natomiast na spadek temperatury reaguje typowymi dolegliwościami sezonowymi. W takich przypadkach lekarze radzą, aby suplementować witaminy i minerały, które pozwolą organizmowi uporać się ze zmianami pór roku. W tym artykule porozmawiamy o witaminie B12, która okazuje się bardzo pomocna we wspieraniu organizmu podczas zmian, z jakimi boryka się nasz organizm w okresie przejściowym między latem a jesienią.

Witamina B12 – co to takiego?

– Witamina B12 (kobalamina) swoją nazwę wzięła od obecnego w jej strukturze jonu kobaltu – niezbędnego minerału, który jest użyteczny dla organizmu ludzkiego tylko wtedy, kiedy wbudowany jest w cząsteczkę kobalaminy. Podawanie kobaltu w innej formie byłoby zupełnie bezużyteczne, bo ludzkie komórki nie potrafią włączyć go do witaminy. Zatem witamina B12 jest wyjątkowym związkiem – połączeniem witaminy i minerału w jednym czytamy na stronie sklepu Mito-Pharma, gdzie można zakupić m.in. ten preparat.

Tak naprawdę termin „witamina B” odnosi się do całej grupy witamin, z których każda działa w określony sposób na organizm. Wszystkie mają jednak wspólną cechę: nie kumulują się w organizmie — oznacza to, że aby zapobiec niedoborom, powinny być przyjmowane codziennie wraz z dietą lub przy wsparciu suplementów. Co istotne, raczej ciężko o nadmiar witaminy B12, ponieważ jest ona rozpuszczalna w wodzie, a zatem jej ewentualny nadmiar jest wydalany z moczem.

Czym objawia się niedobór witaminy B12?

Jesienią witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ mocno wspiera nasz układ odpornościowy, wzmacniając naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz pomagając w walce z sezonowymi dolegliwościami. Dodatkowo witamina B12 pomaga w produkcji dopaminy i noradrenaliny — dwóch hormonów wytwarzanych przez nadnercza, które są odpowiedzialne za regulację poziomu stresu — a ten zwykle wzrasta podczas zmian sezonowych.

Doskwiera ci zmęczenie, nerwowość, nieumiejętność skoncentrowania się na codziennych czynnościach czy brak chęci do życia? Choć może ci się wydawać, że dopadła cię jesienna chandra, być może problem leży głębiej i właśnie dotknęły cię skutki niedoboru witaminy B12.

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12? Szybko wprowadź do diety te produkty!

Każdy typ witaminy B jest obecny w nieco innych produktach spożywczych. W czym jest witamina B12? Głównie w tłustych rybach, jajach, mleku oraz w białym i czerwonym mięsie. Warto wzbogacić posiłki również o pozostałe witaminy z grupy B: B6 i B2 zawarte m.in. w migdałach, roślinach strączkowych i szpinaku.

By jednak potwierdzić, czy i jakich faktycznie elementów brakuje w organizmie, należy wykonać badanie. Jak sprawdzić niedobór witaminy B12? Wystarczy udać się do laboratorium, w którym pobierze się pacjentowi próbkę krwi żylnej i odda materiał do badań. Badanie poziomu witaminy B12 nie wchodzi jednak w zakres podstawowej morfologii krwi, dlatego należy liczyć się z dopłatą. Mimo to warto wykonywać rutynowe badania krwi oraz badanie ogólne moczu przynajmniej raz w roku i pamiętać o tym tak samo, jak pamięta się o dorocznym przeglądzie samochodu.