Ciąża i dziecko

Zgaga w ciąży – skąd się bierze i czy można ją leczyć farmakologicznie?

Zgaga w ciąży

Zgaga to uczucie palenia w przełyku, często opisywane także jako ból w klatce piersiowej. Wywołane jest kwaśną treścią pokarmową, która cofa się z żołądka ku górze. Może być objawem choroby refluksowej przełyku. Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby otyłe, z zaburzoną czynnością dolnego zwieracza przełyku oraz kobiety w ciąży.

Zgaga jako zmiana w ciele kobiety podczas ciąży

W ciele ciężarnej zachodzi wiele zmian fizjologicznych. Dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenia akcji serca, zwiększenia objętości oddechowej. Ma miejsce także sporo zmian dotyczących funkcji przewodu pokarmowego: pasaż jelitowy zwalnia, mogą wystąpić nasilone nudności oraz pojawia się zgaga, niestrawności i gazy.

Skąd bierze się zgaga? Przede wszystkim dochodzi do niej na tle zmian hormonalnych – wzrost stężenia progesteronu osłabia barierę między żołądkiem a przełykiem. Dodatkowo nieustannie powiększająca się macica zwiększa ciśnienie śródbrzuszne oraz powoduje ucisk na żołądek. Taka korelacja powoduje, że ryzyko zgagi jest bardzo wysokie i problem ten może dotyczyć prawie każdej kobiety w ciąży.

Co nasila zgagę?

Zgaga może nasilać się w trakcie:

  • obfitych posiłków,
  • popijania jedzenia,
  • leżenia na boku po posiłku lub spania na płasko,
  • spożywania tłustych i ostrych potraw,
  • jedzenia czekolady, cytrusów, pomidorów.

Jakie są sposoby na złagodzenie zgagi?

  1. Jedz częściej, ale spożywaj mniejsze porcje.
  2. Odpowiednio komponuj posiłki – unikaj produktów, które wywołują dolegliwości. Możesz wypróbować dietę rozdzielną: węglowodany łącz albo z białkami, albo z tłuszczami.
  3. Kolację spożywaj na 2-3 godziny przed snem, a kładąc się spać, zadbaj o to, aby wezgłowie łóżka było uniesione o około 30 stopni.
  4. Jeżeli pojawi się zgaga, możesz wypróbować lek Rennie (https://www.rennie.pl/) – jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, działa miejscowo i nie wchłania się do krwiobiegu. Jego sekret tkwi w substancjach, które neutralizują kwaśny odczyn soków żołądkowych, dzięki czemu przestają one drażnić błonę śluzową przełyku.
  5. Pij dużo wody między posiłkami – przyspieszy ona opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy.

Mity na temat zgagi w ciąży

Niektórzy twierdzą, że jeżeli kobieta w ciąży ma zgagę, to dziecko urodzi się owłosione. Jest to nieprawda, a dolegliwości gastryczne nie mają żadnego związku ze stopniem owłosienia dziecka.

Słyszy się, że w przypadku pojawienia się palenia za mostkiem warto wypić szklankę mleka. Co prawda mleko zneutralizuje kwas solny i na chwilę przyniesie ulgę, jednak w dalszej perspektywie nasili dolegliwości, ponieważ zwiększy wydzielanie gastryny.

Bibliografia:

[1] – Interna Szczeklika – mały podręcznik 2020/2021; Gajewski Piotr, Szczeklik Andrzej; Medycyna Praktyczna; Kraków; 2020

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga

Komentarze (7)

halinka

6 miesięcy temu

Dobrze, że tabletki na zgagę są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Valeria

6 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, co może nasilać zgagę i na co należy w związku z tym uważać.

arielka

6 miesięcy temu

Jak ktoś ma zgagę, to dobrze, aby zawsze nosił przy sobie stosowny lek łagodzący nieprzyjemne dolegliwości.

aurelia

6 miesięcy temu

Niestety, popijanie jedzenia może doprowadzić do zgagi. Szkoda, bo sama tak robię.

fabia

6 miesięcy temu

Ja staram się unikać ostrych potraw, aby właśnie nie mieć zgagi.

lilka

6 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, co może powodować zgagę u kobiet w ciąży.

alice

7 miesięcy temu

Jak byłam w ciąży, na szczęście zgagi nie miałam, ale moja koleżanka już tak. Niemniej ona jadła sporo czekolad. Może to właśnie one były przyczyną jej dolegliwości.

Zostaw komentarz