POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Zespół alergii jamy ustnej – leczenie i profilaktyka

Zespół alergii jamy ustnej - leczenie i profilaktyka

Ta choroba występuje właściwie tylko u osób, które zmagają się z alergicznym nieżytem nosa oraz z alergią na pyłki brzozy, traw i chwastów.

OAS – leczenie doraźne

Leczenie OAS można podzielić na leczenie doraźne podczas reakcji alergicznej oraz na leczenie długoterminowe.

Leczenie doraźne polega na natychmiastowym przepłukaniu ust wodą, zażyciu leku przeciwhistamowego oraz zastosowaniu epinefryny w przypadku, gdy u osoby chorej występuje zwężenie dróg oddechowych.

Osoba chora powinna odpocząć po doświadczeniu reakcji alergicznej.

Zespół alergii jamy ustnej - leczenie i profilaktyka

Leki przeciwhistaminowe zalecane są przede wszystkim pacjentom z miejscowymi, umiarkowanymi objawami, głównie po to, aby skrócić czas trwania tych nieprzyjemnych dolegliwości. Wadą tego rozwiązania jest uciążliwość nieustannego stosowania leków, często przez wiele lat.

OAS leczenie długoterminowe (profilaktyka)

Z kolei leczenie długoterminowe polega przede wszystkim na unikaniu produktów, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Osoba z OAS musi unikać spożywania świeżych owoców i warzyw, a także uważać podczas ich przygotowywania (obierania, krojenia).

Takie ograniczenie ekspozycji na uczulające pokarmy to najlepszy sposób na uniknięcie groźnych reakcji ogólnoustrojowych.

Dobrze, aby osoby z uczuleniami, najpierw potrzymały w rękach dany owoc lub przetarły jego fragmentem wewnętrzną stronę ramienia – objawy powinny się pojawić w ciągu kilkunastu minut.

Innym długoterminowym sposobem leczenia jest swoista immunoterapia alergenowa. Odczulanie ma na celu zmniejszenie wrażliwości osoby uczulonej na alergeny i w konsekwencji wyeliminowanie bądź zmniejszenie stopnia nasilenia objawów choroby. Immunoterapia jest zalecana dość często, bowiem wywiera ona leczniczy wpływ jednocześnie na wiele narządów. Jednak o tym, czy immunoterapia zostanie zastosowana czy też nie, ostatecznie decyduje lekarz-alergolog.

Wiedza na temat alergii i OAS powinna być rozpowszechniana, bowiem coraz więcej osób zmaga się z tego typu dolegliwościami. Może się zdarzyć, że chory zareaguje wstrząsem anafilaktycznym, a wtedy warto byłoby wiedzieć, jak postąpić, aby mu pomóc.

S. Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *