Zapalenie spojówek

Co to jest spojówka?

Pisząc o zapaleniu spojówek, nie sposób wytłumaczyć, czym w ogóle jest spojówka. Otóż spojówka jest błoną śluzową pokrywającą od przodu gałkę oczną i powiekę od wewnątrz. Jest błoną bardzo cieką, przezroczystą i łatwo się przesuwającą. Spojówka jako całość nazywana jest workiem spojówkowym – posiada wiele naczyń krwionośnych, ma wlot kanału łzowego oraz gruczoły łojowe i potowe. Te ostatnie produkują wydzielinę, która nawilża oko, dzięki czemu gałka oczna może się przesuwać bez tarcia.

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wiele różnych przyczyn. Bardzo często zapalenie wywołane jest przez wirusy, rzadziej przez bakterie czy grzyby. Przyczynę można poznać po charakterze wydzieliny. Dla infekcji wirusowych, alergicznych i toksycznych charakterystyczna jest wodnista wydzielina, dla wiosennego zapalenia spojówek oraz suchego zapalenia rogówki i spojówek charakterystyczna jest wydzielina śluzowa, dla ciężkich infekcji bakteryjnych – wydzielina ropna, a dla łagodnych zakażeń i zakażeń chlamydiowych – wydzielina śluzowo-ropna.

Zapalenie spojówek

Bardzo rzadko zapalenie spojówek jest skutkiem chorób przenoszonych drogą płciową. Podczas porodu opryszczka narządów rodnych zakażonej matki może być przyczyną ciężkiego zapalenia spojówek u noworodków. Dlatego tak ważne jest wyleczenie (i oczywiście wcześniejsze zapobieganie) chorób narządów płciowych.

Zapalenia spojówek może być także spowodowane przez wizytę na pływalni. Wynika to z faktu, że w niektórych pływalniach stosowany jest chlor, który podrażnia oczy. Drugą, niezbyt przyjemną przyczyną jest to, iż pływalnie są skupiskiem bakterii kałowych, które także negatywnie wpływają na oczy.