Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Zakaz w handlu w niedziele – co proponuje rząd?

zakaz handlu w niedziele

Przed nami wejście w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wciąż pojawiają się nowe pomysły, dotyczące obejścia tego zakazu. Rząd też ma w tej kwestii coś do powiedzenia. Za chwilę zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać. O czym powinniśmy wiedzieć? Co planują politycy?

Zakaz handlu w niedziele

Już 1 marca w życie wejdzie ustawa, wokół której wciąż pojawiają się jakieś kontrowersje. Gdy rząd zaproponował pomysł, by ograniczyć handel w niedziele, przedsiębiorcy wyrazili swoje zdanie. Zaczęły pojawiać się prognozy strat, jakie mogą czekać naszą gospodarkę, a przede wszystkim przedsiębiorców, którzy swoje sklepy otwierają także w niedziele. Jeszcze mamy możliwość robienia zakupu w ten „święty dzień”, jak mają w zwyczaju określać niektórzy. Rząd uznał, że niedziela powinna być dniem dla rodziny, stąd taki projekt. A co z tym, którzy rodzin nie posiadają i tylko wtedy mają okazję, by zrobić spokojnie zakupy na cały tydzień? Tych osób chyba nie wzięto pod uwagę. Z projektu powstała ustawa, o której działaniu już wkrótce będziemy mogli się przekonać. Czy pomysł się sprawdzić? Czy może powielimy sytuację naszych węgierskich przyjaciół?

Obejść zakaz handlu

W sieci pojawiają się coraz to nowe pomysły na obejście ustawy, która jak się okazało, wcale nie jest taka idealna. Ma bowiem swoje luki, które z chęcią wykorzystają przedsiębiorcy. Niektóre centra handlowe już zadeklarowały, że będą czynne w niedziele. Otwarte będą tam kawiarnie, restauracje, czy sale zabaw. Marki odzieżowe nie pozostają obojętne na wprowadzane zmiany. Proponują niedzielne wizyty w showroomach, gdzie będzie można zamówić wybrane ubrania i dodatki, w efekcie nie kupując ich w niedzielę. Wokół ustawy toczy się wiele niejasności. Zakaz handlu będzie także szansą na poszerzenie oferty stacji benzynowych czy piekarni, które będą mogły być otwarte. Jednak rząd spodziewa się prób ominięcia przepisów i zapowiada, że będzie monitorował zmiany. W przypadku dużej ilości wykroczeń, z pewnością szybko doczekamy się nowelizacji ustawy.

Niedziele w marcu

zakaz handluMarzec będzie pierwszym miesiącem, w którym nie wszystkie niedziele będą handlowe. Pierwszej z nich, czyli 4 marca zrobimy zakupy, zaś już 11 marca sklepy będą zamknięte. Od marca będziemy więc musieli pilnować kalendarza, by wiedzieć, kiedy wcześniej wybrać się na zakupy. Przypomnijmy, że na początku nie we wszystkie niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu, zaś w miarę czasu dojdziemy do sytuacji, kiedy niedzielny zakaz będzie całkowity, co ma nastąpić w 2020 roku. Ale czy do tej pory pomysł się sprawdzi? Czas pokaże, jak również statystyki czy zyski lub straty przedsiębiorców oraz pracowników.

Katarzyna Antos