celiakia

Celiakia to dość podstępna choroba. Lekarze wciąż mają problem z jej zdiagnozowaniem. Świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą celiakia jest niezwykle ważna. Do czego może prowadzić schorzenie?

Celiakia

Choroba ta jest często mylona z alergią, dlatego lekarze mają trudność z postawieniem właściwej diagnozy. Celiakia jest chorobą immunologiczną, o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu czyli białka występującego w popularnych zbożach takich jak pszenica, żyto,owies czy jęczmień. Najwięcej zachorowań obserwuje się wśród dzieci, ale u dorosłych również celiakia jest rozpoznawana. Niestety wciąż zbyt wiele ludzi żyje w nieświadomości, że ich problemy z układem pokarmowych są związane z tą chorobą.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą celiakia

Celiakia powoduje zanik kosmków jelitowych jelita cienkiego. Efektem jest brak wchłanialności pokarmów, co objawia się różnymi problemami zdrowotnymi. Nieleczona choroba trzewna może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Celiakia może wpływać na ciążę i sam poród. W przypadku utajonej formy lub niewielkich objawów, trudno jest szybko ją rozpoznać, co niestety niekorzystnie wpływa na zdrowie. Niebezpiecznymi objawami celiakii może być tarczyca, cukrzyca, hipoplazja szkliwa zębowego czy owrzodzenie jamy ustnej. Choroba może opóźnić rozwój dziecka, wywołać zaburzenia psychiczne takie jak schizofrenia a nawet doprowadzić do rozwoju nowotworu. Mylona z zatruciem pokarmowym czy alergią pokarmową może rozwijać się przez lata, stopniowo pogarszając pracę całego organizmu człowieka.

Diagnozowanie celiakiinietolerancja-glutenu

Zagrożenie jest ogromne, dlatego w przypadku niepokojących objawów lub występowania celiakii w rodzinie, zaleca się wykonanie badań DNA, które pozwalają na zdiagnozowanie tego schorzenia. Badanie genetyczne polega na analizie wymazu z jamy ustnej pacjenta. Jest całkowicie bez problemów i bezpieczne. Ten rodzaj badania można wykonać na terenie całego kraju. Na wyniki czeka się do około dwóch tygodni. Nowoczesna metoda diagnozowania celiakii jest ważna szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ pozwala uniknąć nieodwracalnych zmian w ich rozwoju. Warto zapytać lekarza rodzinnego o możliwość wykonania testu genetycznego w kierunku celiakii. Jedno badanie może pomóc rozpoznać chorobę i tym samym uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych w przyszłości.

Katarzyna Antos