Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Zabawy, które rozwijają kreatywność dziecka

kreatywne zabawy

Pobudzanie kreatywności dziecka to jedna z najlepszych rzeczy, jakie rodzic może zrobić dla swojej pociechy. Dotyczy to zarówno kilkumiesięcznych dzieci, jak i starszych. Poznaj zabawy, które rozwijają kreatywność dziecka.

Przesypywanie ziarenek

Najmłodsze dzieci, które już siedzą, chwytają i są bardzo ciekawe świata powinny ćwiczyć zdolności manualne, koordynację wzrokową oraz wyobraźnię. Dobrze pomaga w tym zabawa ziarenkami. Wystarczy przygotować kilka pojemniczków – pudełeczek po jogurtach, butelek, misek (ale niczego z ostrymi krawędziami) – oraz ziaren różnego rodzaju. Dla pobudzenia kreatywności dziecka najlepiej wybrać ziarna grochu, fasoli różnego rodzaju, kukurydzy. Jednak jeżeli dziecko jest jeszcze w wieku, kiedy wszystko wsadza do buzi, zamiast ziaren najlepiej użyć płatków kukurydzianych o różnych kształtach i wielkości.

Zabawa nie wymaga specjalnych instrukcji. Mając przed sobą ziarna oraz pojemniki i korzystając ze swojej wyobraźni, malec będzie wiedział co zrobić.

Co zrobić z…

Kolejną ciekawą zabawą, która pozwoli na rozwinięcie kreatywności dziecka jest zabawa znana jako „co zrobić z…” Pozwala ona spojrzeć na zwykłe przedmioty w sposób całkowicie nowatorski. Wymienia się przedmioty, np. kubek, wieszak, ołówek, trociny, puszka konserwowa, stara książka i inne, po czym znajduje się dla nich całkowicie nowe zastosowanie, oderwane od tradycyjnych funkcji. Podczas tej zabawy dziecko może wypowiedzieć najbardziej zaskakujące pomysły oraz wypróbować niektóre. W ramach połączenia kreatywności ze zdolnościami manualnymi można zrobić obraz z książki lub wycinać ciastka puszką konserwową.

Zabawy, które rozwijają kreatywność dziecka. Ulepszenie portretu

Dobra zabawa rozwijająca kreatywność, zarówno dla grupy dzieci, jak i dla jednego. Wystarczy przygotować kredki, mazaki oraz portret wydrukowany na kartce. Może być dowolny, męski, damski, nowoczesny, reprodukcja dawnego obrazu. Zadaniem dziecka jest ulepszenie portretu poprzez dorysowanie dowolnych, wybranych albo wymyślonych przez siebie elementów: piegów, okularów, wąsów, brody, rzęs, wszystkiego co przyjdzie do głowy.

zabawy dla dzieci

Dokończ obraz

Zabawy związane z malowaniem albo rysowaniem niezwykle dobrze działają na dziecięcą kreatywność. Kolejną ciekawą zabawą jest zaproponowanie dziecku, aby dokończyło obraz. Najpierw należy zrobić w kartce papieru dziurkę, przez którą maluch zerknie na obraz. Po zrobieniu tego jego zadaniem będzie dokończenie widzianego wcześniej obrazka przy użyciu kredek, farb oraz wyobraźni. Z pewnością powstaną dzięki temu fantastyczne dzieła.

Abecadło w komunikacji publicznej

Podróże, zwłaszcza długie, mogą być dla dziecka nudne, dlatego urozmaicenie mu jej zabawą rozwijającą kreatywność jest niezwykle cenne. Dotyczy to przede wszystkim jazdy autobusem lub pociągiem i nadaje się dla dzieci, które już znają alfabet.

W zabawie zadaniem dziecka jest wymyślenie tożsamości dla każdego z pasażerów – już będących w autobusie lub wchodzących – jednak dodatkowym utrudnieniem oraz pobudzeniem dziecięcego mózgu, jest konieczność wykorzystania do tego kolejnych liter alfabetu, od A do Z, np. Cecylia Całuśna, zawód: cukiernik, jedzie do Częstochowy piec ciasteczka.

Karolina Skrzek