Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Wyprawka noworodka – co powinna zawierać?

wyprawka noworodka

Już samo wejście do sklepu z artykułami dla niemowląt, może wywołać zawrót głowy. Ilość akcesoriów, kolorów i wzorów zachwyca i jednocześnie przeraża. Ale przecież spodziewając się dziecka, wcale nie musimy wykupywać całego asortymentu. Wyprawka noworodka – co powinna zawierać?

Wyprawka noworodka – prawdziwy niezbędnik

Przyszli rodzice, szczególnie ci, którzy oczekują na pierwsze dziecko, mają tendencję do kupowania niepotrzebnych rzeczy dla dziecka. W rezultacie gromadzą przedmioty, które nawet nie zostaną przez nich wykorzystane. Tracą pieniądze i przestrzeń. A dziecko to przecież niemały wydatek, więc po co wyrzucać pieniądze w błoto? Wyprawka noworodka powinna składać się z niezbędnych ubranek i akcesoriów. Rodzice muszą pamiętać, że dziecko bardzo szybko rośnie, więc niektóre z nich trzeba będzie za jakiś czas wymienić. Posiadając taką wiedzę, bez trudu skompletujemy wyprawkę, nie przepłacając i nie zamartwiając się, że czegoś naszemu maluszkowi zabraknie.

Łóżeczko, wózek i fotelik

Zaczynamy od łóżeczka, ponieważ nasze dziecko musi mieć miejsce do spania. Nowe łóżeczka są dość drogie, więc warto popytać znajomych lub sprawdzić aukcje internetowe. Wtedy wystarczy tylko kupić nowy materac. Podobnie jest z wózkiem. Ich ceny niekiedy osiągają przerażająco wysokie liczby. A wózek jak wiemy, za chwilę będzie całkowicie zbędny. Wózki w dobrym stanie znajdziemy w komisach i na różnego rodzaju aukcjach. Fotelik jest nam potrzebny, jeśli mamy samochód. W innym wypadku to całkowicie zbędne akcesorium dla dziecka.

Ubranka dla dziecka

Ubranka to podstawowy element wyprawki noworodka. Ale na tym polu także nie ma co szaleć. Oczywiście niezbędne są body, kaftaniki czy koszulki. Potrzebne są także dwie bawełniane czapeczki, na cieplejsze i chłodniejsze dni, o skarpetkach nawet nie wspominając. Dzieci szybko wyrastają z ubranek, więc dobrej jakości ciuszków warto poszukać w second-handach oraz wśród znajomych. W naszym otoczeniu na pewno są osoby, które chętnie wymienią się ubrankami.

Kosmetyki do pielęgnacji

Kompletując wyprawkę, musimy pamiętać o kosmetykach do pielęgnacji dziecka. Tego typu produkty powinny zawierać atest Instytutu Matki i Dziecka. Przeznaczone dla dziecięcej skóry preparaty, muszą być przebadane i bezpieczne. Kosmetyki dla niemowląt mają krótki i delikatny skład. W przypadku dzieci z alergią, warto zakupić kosmetyki hipoalergiczne, które nie podrażnią skóry dziecka.

Kocyk

wyprawkaKocyk przydaje się do otulenia malucha czy jako podłoże, gdy go przewijamy lub ubieramy. Dla dziecka najlepiej wybrać miękki w dotyku kocyk, wykonany z polaru lub anilany. Nie podrażni skóry dziecka i zapewni mu ciepło.

Pieluchy

Sklepy oferują różne marki jednorazowych pieluszek. Warto wypróbować kilka firm, by przekonać się, które najbardziej odpowiadają dziecku. Tradycyjne tetrowe pieluchy także się przydadzą, chociażby do przykrycia wózka w upalny dzień.

Katarzyna Antos