DOM ALERGIKA NAJNOWSZE Życie z alergią

Wybieramy choinkę na święta

wybieramy choinkę na święta

Świąteczne drzewko to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Dla dzieci to ważna kwestia. Nie ma znaczenia czy decydujemy się na zakup małego czy dużego drzewka, ale w przypadku alergika, jego rodzaj może mieć ogromne znaczenie. Wybieramy choinkę na święta! Na co warto zwrócić uwagę?

Choinka musi być

Żywe drzewko świąteczne jest piękne, w dodatku pachnie lasem, co nastraja świątecznie i wprowadza w domu wyjątkowy klimat. Po choinkę zwykle udajemy się do punktów z choinkami, które rozstawiają się na placach różnych miast lub wyruszamy do nadleśnictwa. Tam choinka możemy nabyć w pełni legalnie. Wycięcie jej z lasu bez pozwolenia może zakończyć się kosztownym mandatem, więc nie warto ryzykować. W końcu w święta mamy zwykle masę innych wydatków. Choinka pojawia się w większości domów, a te żywe cieszą się wielkim zainteresowaniem. Jedne gatunki iglaków uczulają mniej, inne bardziej, ale alergicy często i tak decydują się na zakup prawdziwej choinki. Co najlepsze, kichać mogą zacząć także ci, którzy wcześniej nie wykazywali tego typu objawów. Okres świąteczny to wzmożony czas problemów z drogami oddechowymi. I kto by przypuszczał, że winne mogą być te piękne i naturalne choinki.

Alergia wziewna przez choinkę?

Alergia wziewna przez choinkę jest możliwa, choć to nie same drzewko winne jest niepokojącym objawom. Typowe dolegliwości, które mogą pojawić się po przyniesieniu do domu kującego drzewka to nie tylko katar czy ciągłe kichanie, ale kaszel czy podrażnienie śluzówki. Co takiego może uczulać? Główną przyczyną alergii wziewnej mogą być grzyby pleśniowe. Pleśń często zlokalizowana jest na pniach drzew i gałęziach. Na pierwszy rzut oka możemy nie zauważyć żadnej pleśni na naszym drzewku, zauroczeni jego zielonymi czy srebrzystymi gałązkami. Dlatego jeszcze przed zakupem warto dokładnie obejrzeć choinkę. Także na igły warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ na nich także pojawia się pleśń. Choinki mogą być pełne pestycydów, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, więc warto wybierać takie drzewko, które pochodzi z ekologicznej szkółki czy nadleśnictwa.

Jaką choinkę wybrać na święta?

choinkęTo w końcu jaką choinkę wybrać na nadchodzące święta? Wybór jest dość duży, bowiem mamy różne rodzaje poszczególnych gatunków. Świerk świerkowi nie równy. Jedno jest pewne – młode drzewka hodowlane nie pylą, więc są zdecydowanie bezpieczniejsze dla alergika. Przy wyborze kierujmy się także wrażliwością na zapachy. Jodła nie pachnie, zaś sosna czy świerk jak najbardziej. Jeśli więc mamy w domu alergika, który wrażliwy jest na wszelkie zapachy, pamiętajmy o tym przy zakupie choinki. Zanim wniesiemy ją do domu najlepiej zaserwować choince mały prysznic. Woda spłucze przynajmniej część zarodników grzybów i kurz, który także uczula. Tak samo powinniśmy traktować sztuczną choinkę i ozdoby, które na niej wieszamy. Bo nawet plastikowa choinka może być przyczyną świątecznego kataru lub kaszlu.

Katarzyna Antos