ABC alergii NAJNOWSZE TYPOWE OBJAWY ALERGII

Wstrząs anafilaktyczny po zjedzeniu orzeszków

wstrzas-anafilaktyczny

Orzeszki ziemne to znany i lubiany smakołyk. U alergików może pojawić się wstrząs anafilaktyczny po zjedzeniu orzeszków. Dlaczego dochodzi do takiej reakcji?

Orzeszki ziemne czyli źródło alergii

Orzeszki ziemne to jeden z najbardziej popularnych alergenów. Arachidy są składnikiem wielu produktów spożywczych, więc istnieje duże ryzyko na pojawienie się reakcji alergicznych. Wystarczy wziąć do ręki pierwszy lepszy batonik, aby przeczytać na opakowaniu informację o możliwej śladowej ilości orzechów w produkcie. Największą konsumpcję orzeszków obserwuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie spożywa się duże ilości masła orzechowego oraz innych produktów, zawierających szkodliwe alergeny.

Wstrząs anafilaktyczny po zjedzeniu orzeszków

Alergia pokarmowa, jaką powodują orzeszki ziemne dotyczy dużej liczby osób. Objawy mogą być bardzo łagodne lub wręcz odwrotnie.Wśród tych łagodnych wyróżnia się  symptomy takie jak pokrzywka, biegunka, wymioty czy świąd. Największą grupę uczulonych stanowią dzieci. Niestety, gwałtowny przebieg alergii na orzeszki występuje bardzo często. Wstrząs anafilaktyczny po ich zjedzeniu pojawia się znacznie częściej niż po użądleniu przez osę czy pszczołę. Charakteryzuje się on gwałtownymi objawami takimi jak problemy z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego, gorączką oraz omdleniami. Wstrząs może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego jest uznawany za najbardziej groźny sygnał alergii. Przy tego typu objawach niezbędna jest natychmiastowa pomoc i podanie domięśniowo adrenaliny. Osoby uczulone muszą zwracać szczególną uwagę na produkty spożywcze i wszelkie dania, szczególnie podczas wizyt w lokalach gastronomicznych. Nawet niewielka ilość alergenu orzeszków ziemnych może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego należy zachować ostrożność.orzeszki Lekarze zalecają, aby osoby uczulone na orzeszki nosiły przy sobie adrenalinę, którą można zaaplikować w razie ataku alergicznego. Taki zastrzyk może uratować życie. Jeśli nie jesteśmy w stanie udzielić pomocy, jak najszybciej wzywamy służby medyczne. Z powodu dużej liczby przypadków alergii na orzechy, wprowadzono przepisy, które zobowiązują producentów do informowania klientów o alergenach orzechów, zawartych w składzie produktów, co ma na celu zniwelowanie tragicznych skutków alergii. 

Wstrząs anafilaktyczny po zjedzeniu orzeszków to częsty objaw alergii. Uczuleni muszą więc czytać dokładnie etykiety produktów spożywczych i mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą ten alergen.

Katarzyna Antos