wstrząs anafilaktyczny

Do niedawna wstrząs anafilaktyczny były pojęciem obcym dla wielu osób. Po niezwykle groźnych przypadkach tego objawu alergii, zaczęto coraz częściej mówić na jego temat. Wstrząs anafilaktyczny – dlaczego jest tak niebezpieczny?

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny pojawia się w temacie alergii. To jeden z jej ewentualnych objawów. Anafilaksja jest silnym odczynem alergicznym. Jako nagła reakcja, może dotyczyć całego organizmu człowieka. Przez to nazywana jest ogólnoustrojową reakcją uczuleniową, na dany alergen. Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Zwykle pojawia się przy silnej alergii. Ponowny kontakt człowieka z uczulającą substancją może skutkować aktywacją odpowiednich komórek, czego efektem będzie wstrząs anafilaktyczny. Objawy mogą być zarówno łagodne jak i bardzo silne.

 Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Anafilaksja jest szybką i nagłą reakcją organizmu na substancję uczulającą. Zagraża życiu człowieka, ponieważ dotyka ważnych organów takich jak serce, płuca i cały układ krążenia. Jest bardzo niebezpieczny. Nawet niewielka ilość alergenu może wywołać wstrząs. Gorączka, duszności, spadek ciśnienia tętniczego krwi to tylko niektóre z objawów wstrząsu. Brak szybkiej pomocy osobie uczulonej, może zakończyć się tragicznie, nawet śmiercią. Nie bez powodu wstrząs anafilaktyczny jest uznawany za najgroźniejszy objaw alergii. Osoby z silną alergią powinny nosić przy sobie adrenalinę. Podaje się ją w przypadku wstrząsu, co umożliwia zniwelowanie objawów nagłej alergii. W sytuacji krytycznej, taka pomoc może okazać się nieoceniona. Każda substancja może wywołać anafilaksję, jednak wyróżnia się grupy alergenów, które najczęściej są powodem takiego zachowania organizmu. Wśród nich znajdziemy antybiotyki, pokarmy jak orzechy czy mleko oraz jad owadów. Wstrząs  jest najbardziej niebezpieczny dla mały dzieci i osób starszych, których osłabione organizmy czy przebyte choroby mogą wpłynąć niekorzystnie na pojawiające się reakcje.

wstrząs anafilaktycznyBezpośrednie zagrożenie życia wymaga natychmiastowej reakcji ze strony otoczenia. Pomoc na czas ratuje ludzkie życie. Zwykłe leki na alergię nie są w stanie zatrzymać objawów anafilaksji, dlatego należy pamiętać o podaniu adrenaliny i wezwaniu pogotowania ratunkowego.

Katarzyna Antos