Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Witaminy w ciąży

witaminy w ciąży

Prawidłowy rozwój ciąży w większości zależy od kobiety, jej podejścia do zdrowia i diety. W czasie ciąży, nie może zabraknąć w niej niezbędnych składników, jak witaminy i minerały, które są koniczne dla przyszłego rozwoju dziecka. O których warto pamiętać?

9 miesięcy czujności

W ciąży kobieta szczególnie powinna zadbać o swoje zdrowie. Nie chodzi tylko o regularne wizyty u lekarza, co jest podstawą prowadzenia ciąży, ale także o prawidłową dietę. Zmiany zachodzące w kobiecym organizmie wymuszają większą dawkę niektórych składników. Dlatego zdrowe odżywianie i często dodatkowa suplementacja są konieczne, by nasz maluch rozwijał się jak należy. Lekarze podkreślają, jak bardzo zdrowy tryb życia jest ważny w takim okresie. Oczywiście nie tylko w czasie ciąży powinnyśmy dbać o swoje zdrowie.  Często nie do końca wiemy, jakie witaminy są nam potrzebne i gdzie szukać ich źródła.

Witaminy dla zdrowia matki i dziecka

Kobieta w ciąży może wykonać dodatkowe badania, które wskażą na ewentualny niedobór witamin. Ich wyniki pomogą w doborze odpowiedniej suplementacji. Kompleks witamin wspomoże pracę organizmu i rozwoju płodu. Nie polecamy jednak przyjmować suplementów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ zbyt duża ilość substancji witaminowych może wywołać odwrotny skutek.

Kwas foliowy

Każda kobieta z pewnością słyszała, że w czasie ciąży przyjmuje się kwas foliowy.  Kwas ten należy do związków witamin z grupy B. Naturalnie występuje w żywności, w niektórych owocach i warzywach. Jego źródłem jest szpinak, kalafior czy banany. Oddziałuje na pracę układu nerwowego i mózgu, więc ma ogromne znaczenie w rozwoju ciąży, zarówno w zdrowiu matki jak i dziecka. Jego niedobór może prowadzić do wielu schorzeń. Już na miesiąc przed planowanym zapłodnieniem warto zacząć przyjmować kwas foliowy w dziennej dawce wynoszącej 0,4 mg. Przyjmujemy go aż do 12 tygodnia ciąży.  Kwas jest znany także pod nazwą witamina B9.

Witamina C

Nieodłącznie kojarzona z przeziębieniem i grypą witamina C jest obowiązkowa na liście kobiet w ciąży. Wpływa nie tylko na odporność organizmu. Reguluje gospodarkę hormonalna, co jest ważne w okresie ciąży. Jej braki mogą objawić się problemami z koncentracja i rozwojem płodu. Witaminę C znajdziemy w czarnej porzeczce, cytrusach, truskawkach i natce pietruszki.  Nie może zabraknąć jej w zdrowej diecie przyszłej mamy.

Witamina E

Prawidłowy rozwój płodu zapewni nam witamina E, która odpowiada także za naszą urodę. Zapobiegnie poronieniu czy wystąpieniu wad układu nerwowego u dziecka. Usprawni także wzrok. Witaminę dostarczą nam takie produkty jak oleje roślinne czy żółtko jaj. Niedobór witaminy E może skutkować niedokrwistością czy problemami skórnymi, więc lepiej zadbać o jej wystarczającą ilość.

Witamina A

Witamina A nie tylko jest odpowiedzialna za wzrok, ale także za zęby i kości dziecka. Jej suplementacja chroni płód przed upośledzeniami wzrostu. Jej nadmiar szkodzi paniom w ciąży, więc z dawkowaniem należy być ostrożną. Obecność marchewki w diecie kobiety wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie na witaminę A.

witaminy w ciążyOprócz wspomnianych wyżej witamin, w diecie kobiety spodziewającej się dziecka nie może zabraknąć witamin z grupy B, K oraz D. Wszystkie te związki są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia matki. Wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić przyszłą matkę do badań i ewentualnej suplementacji.

Katarzyna Antos

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *