witamina K

Po porodzie, dzieci są poddawane niezbędnym czynnościom medycznym. Podawane są im także szczepionki czy witaminy, w tym witamina K. Dlaczego jest podawana noworodkom?

Witamina K

Przypomnijmy porwanie dziecka ze szpitala w Białogardzie. Ojciec narodzonej dziewczynki nie zgodził się, by podano jej witaminę K. Decyzję argumentował brakiem ulotki informacyjnej na temat danego preparatu. Witamina K jest podawana wszystkim nowo narodzonym dzieciom. To jedna z podstawowych czynności, wykonywanych tuż po porodzie. Brak zgody na ten oraz inne zabiegi medyczne skłonił sąd do ograniczenia praw rodzicielskich, a rodziców dziewczynki do porwania i ucieczki za granicę. Po kilku dniach sąd uchylił decyzje i rodzice mogą powrócić do kraju. Teraz żądają półmilionowego odszkodowania.

Witamina dla noworodków

W przeciągu pięciu pierwszych godzin po urodzeniu dziecka, podaje się im witaminę K. W zastrzyku domięśniowym lub w postaci kropel – doustnie. Do tej pory, dzieciom karmionym piersiom podawano witaminę także przez okres 2 tygodni-3 miesięcy życia. Mleko zastępcze posiada w swoim składzie niezbędną witaminę, więc niemowlęta karmione takim pokarmem, nie otrzymywały dodatkowej dawki leku. W roku ubiegłym wyszły nowe wytyczne podawania witaminy K i zrezygnowano z dodatkowych dawek. Nie zmieniła się jednak aplikacja witaminy K dla każdego nowo narodzonego dziecka, w tym także wcześniaków.

Odpowiednia dawka

Każdy noworodek powinien trzymać 1 mg witaminy K w zastrzyku domięśniowym. Zastrzyk jest zdaniem lekarzy najskuteczniejszą formą. Jednak witaminę można podać także doustnie, w postaci kropel. W tym przypadku istnieje ryzyko, że preparat nie zostanie przyjęty. Dziecko może bowiem zwrócić podaną dawkę. W takiej sytuacji, należy powtórzyć jej aplikację. U wcześniaków, dawki są dostosowywane do masy ciała. Wcześniaki powyżej masy 1500 g otrzymują 0,5 mg witaminy, 1001 – 1500 g to dawka 0,3 mg, zaś mniejsza wynosi 0,2 mg.

Ważna witamina

witamina KWitamina K jest bardzo ważna dla dziecka. Chroni bowiem przed chorobą krwotoczną, której objawy mogą być bardzo groźne dla malucha. Choroba może rozwinąć się przez słabą krzepliwość krwi, której źródłem jest niski poziom witaminy K we krwi. Ale nie tylko na krew ma wpływ ta cenna witamina. Działa również przeciwgrzybicznie i antybakteryjne. Jest jak najbardziej bezpieczna dla dziecka, więc nie ma powodów do obaw przed jej podaniem.

Katarzyna Antos