Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Wierszyki dla małych alergików

Wierszyki dla małych alergików

Na pewno musisz zacząć od spokojnych rozmów. Powinnaś wyjaśnić dziecku dlaczego jego organizm tak reaguje oraz jakie mogą być dalsze konsekwencje, w przypadku braku działań zaradczych. Dopiero potem przejdź do najważniejszej kwestii – nauki jak dziecko może unikać alergenów.

Jak rozmawiać z dzieckiem o alergii?

Dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas taka wiedza może być trudna do przyswojenia. Duża ilość istotnych informacji może powodować, że dziecko będzie się wyłączać. Dlatego powinnaś urozmaicić swój przekaz kolorowymi obrazkami oraz innymi formami rozrywkowymi, np. łatwymi do zapamiętania wierszykami.

Przygotowaliśmy dla Was kilka takich propozycji wraz z najważniejszymi informacjami o danym alergenie.

Wierszyki dla małych alergików

MARCHEWKA

Siedzę pod ziemią niemal całą głową

lecz fryzurę mam zieloną i szałową

Słowik co nade mną trele śpiewa

Woła do mnie: Hej, marchewa!

Marchewka to bardzo zdrowe warzywo. Niestety, ma taką cechę, że wchłania wszystko, co znajduje się wokół niej, gdy rośnie pod ziemią. Dlatego, jeśli przy polu uprawnym znajduje się szosa albo jakaś fabryka, marchewka może wciągnąć bardzo szkodliwe substancje do swojego wnętrza. To z ich powodu możesz chorować, gdy ją zjesz.

PYŁKI TRAW

Gdy się cały schowam w trawie

Wtedy się najlepiej bawię

Pływam dziarsko w każdą stronę

W zieleni przecież nie utonę!

Uczulenie na pyłki traw nazywane jest alergią wziewną dlatego, że pyłki dostają się do Twojego organizmu przy oddychaniu, a więc przez nos i buzie. Objawami uczulenia są zwykle katar oraz łzawienie oczu, mogą zdarzyć się też problemy z oddychaniem – wtedy sprawa jest poważna i powinniście z mamą lub tatą udać się do lekarza. Na szczęście trawy nie pylą cały rok, a jedynie późną wiosną i wczesnym latem (od maja do lipca-sierpnia). Wtedy trzeba brać specjalne tabletki, krople do oczu albo używać inhalatora, dzięki któremu możesz normalnie bawić się na podwórku.

TRUSKAWKA

Marzenie mam takie jedno małe

Aby mieć z truskawek łóżko całe

I gdy przyjdzie srogą zimą dziadek mróz

Ja wciąż będę mieć pyszny truskawkowy mus!

Truskawki mają w sobie olejki eteryczne, które sprawiają, że owoce te smakowicie pachną. Niestety, mogą one powodować u Ciebie wysypkę. Jeśli przyjrzysz się owocowi, zauważysz, że ma on malutkie ziarenka. Da się je niekiedy wyczuć przy gryzieniu truskawki, bo lekko chrzęszczą Ci między zębami. One również mogą być przyczyną alergii, ponieważ mają w sobie wiele różnych witamin, których Twój organizm wcale nie musi lubić.

KIWI

Kiedy zjadam owoc kiwi

To się buzia sama krzywi

I zębami głośno zgrzytam

Dlaczego, mamo? – więc zapytam

Owoc ten ma bardzo dużo witamin, w tym masę witaminy C, to dlatego ludzie jedzący kiwi robią czasem śmieszne miny. Jeśli po zjedzeniu owocu poza wykręcaniem ust, czujesz jednak, że szczypie Cię też język albo podniebienie, to oznacza, że Twój organizm może mieć już dość witaminek i w ten sposób broni się przed ich kolejną dawką.

Jeśli nasze wierszyki okażą się pomocne, piszcie, jakie alergeny jeszcze powinniśmy opisać dla małych alergików.

Alicja Złotkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *