Wakacyjne alergie cz.2

Słońce też uczula

Słońce z reguły bardzo pozytywnie wpływa na stan alergików oraz osób z problemami skórnymi. Bywa jednak, że po kontakcie ze słońcem na skórze pozostaje swędząca wysypka i zaczerwienienie. Warto odpowiednio zadbać o wrażliwą skórę – stosować kremy z wysokim filtrem UV oraz nie eksponować jej bezpośrednio na światło słoneczne.

Alergeny na wsi

Planując wakacje na polskiej prowincji – na wsi lub w wiejskich okolicach – trzeba dobrze się zastanowić dokąd jedziemy i w jakich warunkach będziemy mieszkać. Dla alergików i astmatyków niewskazane są klimaty wilgotnych drewnianych kempingów oraz mieszanych lasów. Kłopotliwe może być też towarzystwo zwierząt typowych dla gospodarstwa wiejskiego. Alergik nie wytrzyma też całego turnusu na sienniku ze słomy czy pod pierzyną z puchu. Choć wieś jest zdrowa ze względu na czyste powietrze i naturalne jedzenie – niekoniecznie będzie służyła alergikom. Być może warto pomyśleć o wyjeździe nad morze, do uzdrowiska w góry, gdzie klimat znacznie bardziej sprzyja chorym na alergię.

Wakacyjne alergie cz.2

Alergeny obce dla naszego klimatu

Może się wydawać, że alergia nie obowiązuje na wyjeździe w innym kraju o zupełnie innym klimacie. Warto jednak pamiętać, że pewne uniwersalne rośliny (np. trawy, chwasty) pylą wszędzie tak samo, dodatkowo wszędzie znajdą się roztocza kurzu czy alergeny zwierzęce. Na dodatek w obcym kraju na alergika mogą czekać zupełnie nowe alergeny, o istnieniu których jeszcze nie miał pojęcia.

Przed podróżą do nieznanego miejsca należy się dobrze przygotować (można np. sprawdzić kalendarz pyleń dla danego regionu) oraz zaopatrzyć w odpowiednie leki. Może to zaoszczędzić wielu niepotrzebnych stresów.

Planowanie wakacji pod kątem alergii to ciężka sprawa, jednak trud się opłaca. Dobrze wybrane miejsce to przede wszystkim gwarancja udanego wypoczynku, bez dokuczającej alergii.

M. Witczak