NAJNOWSZE PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Wakacje alergika – gdzie wybrać się na urlop?

wakacje alergika

Przed nam długo wyczekiwany okres czyli wakacje. Z niecierpliwością wyczekują ich dzieci oraz dorośli, wśród których są także osoby uczulone. Czas na wakacje alergika – gdzie wybrać się na urlop?

Wakacje alergika

Wakacje alergika nieco różnią się od wypoczynku osób, których omija problem alergii. Sezon letni to jeden z najgorszych okresów dla uczulonych. To jednocześnie pora pylenia roślin, więc obserwujemy wtedy wysokie stężenie pyłków w powietrzu. Taki stan rzeczy może nasilać objawy alergii, przez co wakacyjny wyjazd może zamienić się w koszmar a nie piękną przygodę. Ale wakacje alergika wcale nie muszą iść według czarnego scenariusza.

Wakacje alergika – gdzie wybrać się na urlop?

Każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku. Lato i nadchodzące wakacje są ku temu najlepszą okazją. Alergikom zaleca się zmianę klimatu, więc wakacyjny wyjazd może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Ale gdzie wybrać się na urlop, by uniknąć nasilonych objawów alergii? W końcu na wakacje jedzie się by odpocząć, a nie walczyć z dolegliwościami alergicznymi. Dziś podpowiadamy jak zaplanować urlop, dokąd pojechać, będąc uczulonym.

Nadmorski klimat czyli wypad nad morze

Wypad nad morze jest zawsze atrakcyjny. Piękna plaża, gorące słońce i bezkresne morze – czego chcieć więcej! Morze do bardzo dobry wybór dla alergika. Ze względu na dużą powierzchnię wody, powietrze jest bardziej wilgotne, a ilość pyłków niewielka. Korzystnie na zdrowie uczulonych, a a w szczególności na układ oddechowy działa ozon i jod. Dodatkowo, powietrze, którym oddychamy nad morzem jest znacznie czystsze niż w innych rejonach kraju. Niezwykle cenne bywa także działanie słońca. Niewielka ilość promieniowania łagodzi zmiany skórne, które często dokuczają przy alergiach skórnych czy chorobach alergicznych takich jak atopowe zapalenie skóry.

Górskie powietrze czyli wyjazd w góry

Górski klimat, pod względem atrakcyjności i walorów zdrowotnych wcale nie odbiega od tego nadmorskiego. Wyjazd w góry to również propozycja dla alergika. Jest szczególnie polecany wszystkim osobom, mającym problemy z układem oddechowym. Uczuleni na pyłki, osoby z astmą czy dolegliwościami takimi jak uciążliwy katar oraz duszności powinny rozważyć wakacje w górach. Zawartość alergenów jest zdecydowana mniejsza w górach niż na nizinach. Im wyższe wzniesienia, tym zdrowszy klimat dla alergika. Jednak uczuleni muszą pamiętać, że w górach także pylą roślin, szczególnie trawy, więc warto wziąć to pod uwagę, planując letni urlop.

Leśna przygoda czyli wakacje w lesie

wakacje w górachOprócz górskich szlaków czy nadmorskich plaż, alergicy mogą wybrać także wakacje na nizinach, najlepiej w okolicy lasów. Nawet krótki okres pobytu w takiej lokalizacji zadziała korzystnie na zdrowie. Leśne powietrze działa niczym naturalna inhalacja na drogi oddechowe. Na terenach leśnym zanieczyszczenie jest znikome, a i ilość pyłków jest minimalna. Wakacje w lesie będą idealnym pomysłem dla dzieci czy osób, które nie mogą wspinać się po górach.

Katarzyna Antos