Lifestyle

W czym tkwi moc kobiet?

moc kobiet

Przed nami Dzień Kobiet, czyli święto każdej z nas, które wiąże się z niezwykle ważnymi wydarzeniami sprzed lat. Choć trudno w to uwierzyć, na początku XX wieku kobiety były pozbawione praw wyborczych. Ich być albo nie być w dużej mierze zależało od mężczyzn, ponieważ same miały utrudniony dostęp do rynku pracy, jak również wielu zawodów i uczelni. Dziś nasza sytuacja prezentuje się znacznie lepiej.  Nadchodzące święto to doskonała okazja do zadania sobie pytania, w czym tkwi moc kobiet?

Kobieca intuicja to nasz sprzymierzeniec

Do niedawna kobieca intuicja była traktowana z przymrużeniem oka. Wiele osób patrzyło na nią podejrzliwie, jednak badania naukowe wykazały, iż kryje się za nią automatyczna reakcja naszej podświadomości oparta na zdobytym wcześniej doświadczeniu. Krótko mówiąc, nasze złe przeczucia i podejrzliwość względem kontrahenta nie biorą się znikąd. Nasza podświadomość kojarzy podobne sytuacje i przeczuwa kłopoty w oparciu o szczegóły zachowania klienta. Coś musi zdradzać jego naturę kombinatora. Kobieta często wyczuwa, że na tego kontrahenta trzeba uważać i po prostu dobrze dba o zabezpieczenie interesów swojej firmy stosowną umową.

Empatia i inteligencja emocjonalna wpływają pozytywnie na naszą pracę

Czy wiesz, że wyniki badań naukowych pokazują, iż kluczem do sukcesu zawodowego jest inteligencja emocjonalna, która ściśle wiąże się z empatią, czyli zdolnością do współodczuwania?  Jeśli umiesz zrozumieć nastroje swoich współpracowników, zdajesz sobie sprawę, co może niepokoić twojego klienta i wzbudzać jego wątpliwości, to wiesz też, jak poprawić zaistniałą sytuację. Współpracowników można zapewnić o stałości zatrudnienia, prosząc ich o zebranie się w sali konferencyjnej. To uspokoi ich nastroje i zachęci do wytrwałej pracy. Natomiast klientowi można wyjaśnić sporne kwestie. Kobiety częściej posiadają dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną oraz empatię. Te cechy nie są natomiast domeną mężczyzn.

Świetna organizacja pracy

Kobiety potrafią sobie znacznie lepiej zorganizować pracę niż mężczyźni. Często prowadzą specjalne terminarze, w których zapisują wszystkie sprawy, którymi muszą się zająć. W rezultacie zawsze realizują swoje zadania terminowo i pamiętają o tym, co obiecały poszczególnym klientom. Skrupulatnie realizują zadania spisane w terminarzu, nikt nie musi im o niczym przypominać.  Mężczyźni rzadko korzystają z terminarza, przez co ich praca często ogarnięta jest chaosem. Zdarza im się zapominać o ważnych sprawach.

Poczucie odpowiedzialności w życiu zawodowym

Kobiety czują się odpowiedzialne nie tylko w życiu rodzinnym, gdzie odpowiadają za dobro swojego dziecka, ale też w sferze zawodowej. Nie chcą nawalić, wykazać się nieterminowością, zdają sobie sprawę, że od ich pracy zależy praca innych osób. Jeśli obiecały przesłać komuś materiały, to robią to, aby druga osoba mogła z nimi zacząć działać i nie musiała dokańczać zadania po godzinach.

Kierowanie się logiką

Panie dużo częściej kierują się w pracy logiką. Zdają sobie sprawę, że druga strona do rozpoczęcia zadania potrzebuje skonkretyzowanych oczekiwań i materiałów. Mężczyznom dużo częściej zdarza się rzucić: no to działamy, zamiast zacząć od ustalenia podstaw wzajemnej współpracy. Kobiety często pracują dużo efektywniej, ponieważ od razu wiedzą, co muszą zrobić, aby druga osoba mogła zacząć działać.

Sprawna komunikacja  oraz sprawna kalkulacja

Kobiety tak zostały ukształtowane przez naturę, iż komunikacja stanowi ich mocną stronę. Lepiej radzą sobie z wyrażaniem swoich oczekiwań i emocji. Dużo łatwiej można się z nimi porozumieć w kontekście projektu, który ma być realizowany. Często potrafią jasno określić jego ramy, wyznaczyć termin i nadzorować, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Badania wykazały również, że kobiety świetnie radzą sobie z arytmetyką, potrafią zatem szybko wyliczyć w głowie, kiedy muszą zostać oddane poszczególne elementy projektu, aby móc go zakończyć  w terminie.  Obliczenia i praktyczne planowanie to ich mocne strony.

Umiejętność  oceny ryzyka

Panie uchodzą za dużo bardziej ostrożne i zachowawcze w biznesie. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ starają się minimalizować ryzyko. Kobiety może nie odnoszą spektakularnych sukcesów, podejmując nieszablonowe decyzje w trudnych czasach, ale są w stanie zapewnić firmie przejście przez kryzys gospodarczy. Starają się bowiem kalkulować ryzyko i rezygnują z działań, które postrzegają jako mocno niepewne w danych okolicznościach.

Wyższe wykształcenie kobiet

Czy wiesz, że obecnie wśród studentów uczelni przeważają kobiety? Jest ich coraz więcej także na kierunkach typowo technicznych, które przez lata były zarezerwowane dla mężczyzn. Na rynek pracy wkraczają pierwsze programistki. Kobiety mają coraz wyższe kwalifikacje, które umożliwiają im piastowanie wysokich stanowisk.

Bądźmy świadome swoich mocnych stron i traktujmy same siebie jako wartościowego pracownika, który zasługuje na godną pensję. Wiele z nas ma opory przed stawianiem wysokich wymagań finansowych podczas rozmów kwalifikacyjnych, tymczasem dysponujemy ogromną wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami miękkimi przydatnymi we współczesnym biznesie.