Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Ułożenie dziecka do porodu – kiedy potrzebna jest cesarka?

poród

Poród to jeden z najważniejszych momentów życia kobiety. Jego przebieg jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest ułożenie dziecka do porodu. Kiedy potrzebna jest cesarka?

Ułożenie dziecka do porodu – do góry nogami

Dziecko ułożone do góry nogami znajduje się w najlepszej pozycji, gotowej do porodu. Zwykle dziecko ustawia się tak już na kilka tygodni przed planowanym porodem. Według książkowych opisów, w 32. tygodniu ciąży, maluch przyjmuje pozycję główkową. Jego główka jest skierowana w stronę kanału rodnego matki. Praktycznie większość dzieci przychodzi na świat właśnie przez takie położenie. To najbardziej komfortowa sytuacja, zarówno dla matki jak i lekarza. Dziecko obrócone w sposób prawidłowy, ma przygiętą do klatki piersiowej główkę, tak, że lekarz jest w stanie podczas badania wyczuć tylne ciemiączko. Ułożenie tego typu daje pełną możliwość porodu naturalnego.

Ułożenie dziecka do porodu – kiedy potrzebna jest cesarska?

Ale jak to z dziećmi bywa, nie zawsze muszą być posłuszne. Zdarzyć się może, że nasz maluch ułoży się w inny sposób, utrudniając tym samym poród siłami natury. Cesarka jest forma zabiegu, który umożliwia poród dziecka w sytuacji, gdy kobieta nie może rodzić o własnych siłach oraz w momencie pojawienia się różnych komplikacji. Przyczyną podjęcia takiej decyzji przez lekarza, może być ułożenie wierzchołkowe. Wtedy raczej nie ma mowy o porodzie naturalnym. Główka dziecka jest wyprostowana i odgięta od klatki piersiowej, co lekarz może potwierdzić w badaniu wewnętrznym. Naturalny poród mógłby się odbyć tylko wtedy, gdy dziecko jest małe, a miednica matki dość rozbudowana. W takim przypadku lekarze zwykle zalecają poród przez  cesarskie cięcie. Innym wskaźnikiem do cesarki jest ułożenie czołowe lub twarzyczkowe. Dziecko ma główkę odgiętą do tyłu a jego szyja może być owinięta pępowiną. Cesarka jest więc koniecznym rozwiązaniem, ze względu na bezpieczeństwo i życie dziecka.cesarka Przy porodzie pośladkowym, u kobiety która rodzi po raz pierwszy, lekarz także zleci cesarkę. Przy kolejnych ciążach, z takim ułożeniem dziecka, poród siłami natury jest możliwy, tylko przy odpowiednich rozmiarach dziecka i dużej miednicy matki.

Lekarz powinien przed porodem wykonać badanie USG, które pozwala stwierdzić, jak ułożone jest dziecko w łonie matki. Wtedy może podjąć decyzję o porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. Ułożenie dziecka oraz inne czynniki, warunkują przebieg porodu, więc nie można ich ignorować.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *