Ciąża i dziecko

Ulga na dziecko – jak odliczyć ją w 2018?

ulga na dziecko

Nowy rok to nowy okres rozliczeniowy. Musimy więc rozliczyć się z urzędem. I choć nie przepadamy za biurokracją, roczne rozliczenie PIT ma także swoje plusy. Jednym z nich jest ulga na dziecko. Jak odliczyć ją w 2018? Poznajcie zasady, którymi warto się kierować!

Ulga na dziecko 2018

Ulgę na dziecko rozliczamy na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w 2017 roku. Czym właściwie jest ta ulga? Jest pomniejszeniem PIT-a o finansowe odliczenie dzieci. Tylko rodzice, którzy faktycznie zajmują się danym dzieckiem, mogą odliczyć ulgę od podatku. Ulgę odliczamy do 25 roku życia dziecka. W przypadku pełnoletnich dzieci – muszą one studiować, by rodzicom należała się taka możliwość. Świadczenie przysługuje obojgu rodzicom łącznie. Jakie zasady są ważne, przy rozliczeniu?

Ilość dzieci

Ilość dzieci ma znaczenie, ponieważ od tego zależy kwota, jaką możemy odliczyć od podatku. Jedno dziecko to kwota 92,67 zł na miesiąc, a więc 1112,04 zł za cały rok kalendarzowy. Przy czym dochód jednego rodzica nie może przekroczyć kwoty 56 tysięcy złotych. Przy dwójce, dochód nie ma znaczenia. Przy trojce dzieci, dwójka jest rozliczana, tak jak wspominaliśmy, zaś na trzecie dziecko ulga wynosi 166,67 zł miesięcznie. Czwarte i każde kolejne dziecko to ulga 225 złotych. Tutaj także wysokość dochodów rodziców nie ma znaczenia.

Ilość miesięcy

A co z dziećmi, które urodziły się w 2017 roku? Na nie także przysługuje rodzicom ulga. Określamy ją w taki sposób, że liczymy miesiące życia dziecka i je odliczamy od podatku. Skoro dziecko ma np. pięć miesięcy, tyle miesięcy możemy odliczyć.

Ważne daty

Może się zdarzyć, że pełnoletnie dziecko, które się uczy, wzięło w 2017 roku ślub. Wówczas odliczamy miesiące do daty ślubu dziecka. Nie każdy rodzic wie, o takiej możliwości, a warto o niej pamiętać. Podobnie jest ze studiami, jeśli dziecko ukończyło je w zeszłym roku, ulgę liczymy do miesiąca zakończenia nauki. Czyli przy obranie w czerwcu, śmiało można odliczyć 6 miesięcy.

ulgaUlga na dziecko to wsparcie dla rodzin. A jak wiemy, każda pomoc finansowa jest dobra, by wesprzeć domowy budżet, zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci. Dlatego warto przyłożyć się do wypełniania formularza PIT i pamiętać o ulgach, które przysługują rodzicom.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *