Alergie skórne NAJNOWSZE PRZYCZYNY

Ugryzienie przez szerszenia przyczyną alergii?

ugryzienie przez szerszenia

Wraz z sezonem letni, w naszym otoczeniu pojawiły się wszelkiego rodzaju owady. Niektóre z nich, tak jak szerszenie, wzbudzają w ludziach niepokój. Czy słusznie? Ugryzienie przez szerszenia przyczyną alergii?

Poznajmy bliżej szerszenia

Szerszenie należą do owadów osowatych. Przypominają osy i pszczoły, jednak są zdecydowanie większe, dlatego łatwo je rozpoznać. Szerszenie z reguły wzbudzają większy strach niż osy, jednak trudniej je rozgniewać. Mimo swoich rozmiarów są mniej agresywne, więc rzadziej atakują. Zamieszkują głównie kraje europejskie. W Polsce są gatunkiem pospolitym, więc często możemy spotkać gniazda szerszeni przy budynkach, ogrodach czy na działkach, szczególnie na drzewach owocowych.

Ugryzienie przez szerszenia przyczyną alergii?

Ugryzienie przez szerszenia może być przyczyną alergii. Ryzyko uczulenia jest obecne u osób, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Reakcja na jad owadów jest groźna dla alergików, w szczególności dla dzieci. Do reakcji alergicznej  dochodzi po drugim i każdym kolejnym użądleniu. Dzieje się tak, ze względu na toksyny zawarte w jadzie owada. To właśnie one są alergenami, które mogą być uznane za układ immunologiczny za niebezpieczne. Wyniku czego dochodzi do pojawienia się niepokojących objawów.

Ugryzienie przez szerszenia – objawy

Po ugryzieniu przez szerszenia, na skórze zwykle pojawia się obrzęk. Dochodzi do opuchlizny i zaczerwienienia skóry, w miejscu użądlenia. Po ukąszeniu przez szerszenia często pojawia się także obrzęk warg czy łzawienie oczu oraz pokrzywka skórna. U dzieci może dojść także do zaburzeń pracy serca i zapaści. Wstrząs anafilaktyczny, czyli połączenie kilku groźnych objawów może zakończyć się tragicznie, nawet śmiercią alergika, dlatego osoby uczulone powinny uważać na szerszenie i inne tego typu owady. Sam jad nie jest aż tak groźny, w przypadku osób bez alergii. Potrzeba naprawdę dużej dawki, by uśmiercić człowieka jadem szerszeni. W przypadku osób ze skłonnością do alergii, ryzyko objawów znacząco wzrasta, co może wymagać szybkiej pomocy lekarskiej.

ugryzienieUgryzienie przez szerszenia to nic przyjemnego. Ból i opuchlizna, które temu towarzyszą, dla niektórych błahe, dla innych mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć nieprzyjemności, związanych ze spotkaniem z szerszeniami, najlepiej zrezygnować z pikników na łące, gdzie mogą pojawiać się owady. Nie należy też ich prowokować i drażnić. Wtedy nie będą atakować, a my unikniemy ukąszeń i konsekwencji alergii na jad.

Katarzyna Antos