NAJNOWSZE POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Uczulenie na tworzywa sztuczne

uczulenie na tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne to związki chemiczne, wykorzystywane w produkcji wielu przedmiotów. Uczulenie na tworzywa sztuczne może wystąpić u każdego z nas. Co warto o nim wiedzieć?

Tworzywa sztuczne

Obecnie tworzywa sztuczne są jednym z najbardziej powszechnych surowców. Produkuje się nich przeróżne przedmioty, także te codziennego użytku. Sztuczne materiały są bardzo trwałe i wytrzymałe, więc cieszą dużym zainteresowaniem wśród producentów. Nie zdajemy sobie sprawy, że tworzywa sztuczne spotykamy na każdym kroku. Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • PVC czyli polichlorek winylu to tworzywo, z którego wytwarza się wykładziny, okna, drzwi czy kable.
  • Polietylen to zaś składnik maszyn, zbiorników na wodę, środków chemicznych, protez ortopedycznych czy nawet sprzętu AGD.
  • Poliwęglan jest wykorzystywany w samolotach, świetlikach dachowych, kaskach oraz butelkach dla niemowląt.
  • ABS czyli akrylonitryl butadien styren znajdziemy w sprzęcie sportowym, meblach, zabawkach i urządzeniach elektrycznych.
  • Polipropylen to tworzywo, z którego produkuje się wszelkie opakowania żywności, leków, sprzęt medyczny, izolacje i zabawki.
  • PET – politereftalan etylenu to znane tworzywo butelek, opakowań jednorazowych oraz tkaniny polarowej.

Uczulenie na tworzywa sztuczne

Choć wymienione wyżej tworzywa towarzyszą w naszym życiu, nie oznacza, że są dla nas całkowicie bezpieczne. Uczulenie na tworzywa sztuczne należy do alergii kontaktowych, która charakteryzuje się wypryskiem kontaktowym. Problem często pojawia się jako alergia zawodowa, u osób mających styczność z chemicznymi związkami w pracy. Objawy uczulenia zwykle pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem. Wyprysk przybiera formę pęcherzyków, wypełnionych płynem, które pieką i swędzą. Do reakcji skórnej nigdy nie dochodzi po pierwszym kontakcie z uczulającą substancją. Objawy zawsze pojawiają się przy kolejnym kontakcie. Wtedy aktywują się dane komórki, czego efektem mogą być zmiany skórne. Uczulenie na tworzywa sztuczne możemy zaobserwować u raczkujących dzieci, ponieważ alergenem są zarówno butelki jak i wykładziny podłogowe, obecne w naszych domach.

Leczenie uczulenia na tworzywa sztuczne

tworzywa sztuczneW leczeniu najważniejsze jest zaprzestanie kontaktu z alergenem, czyli w tym przypadku z tworzywami sztucznymi. Uczuleni powinni zadbać, aby w ich otoczeniu były tylko bezpieczne, ekologiczne tworzywa. Nawet krótki kontakt z przedmiotem może zakończyć się reakcją alergiczną, dlatego należy dokładnie sprawdzać skład rzeczy. Po zaobserwowaniu objawów należy zgłosić się do dermatologa, który pomoże w zniwelowaniu zmian skórnych. W rozpoznaniu alergii skuteczne są testy skórne, które warto wykonać.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *