Alergie skórne PRZYCZYNY

Uczulenie na twarzy

Uczulenie na twarzy

Przyczyny uczulenia na twarzy

Istnieje bardzo wiele przyczyn uczulenia na twarzy. Alergia może być spowodowana różnego rodzaju alergenami. Najczęściej winowajcami są alergeny, które mają bezpośredni kontakt z cerą. Może to być uczulenie na kosmetyki, perfumy, środki czystości czy różnego rodzaju chemię stosowaną w gospodarstwie domowym (proszki, płyny). Nierzadko alergię powoduje zwykła woda z kranu, której skład chemiczny może być zbyt szkodliwy dla bardzo wrażliwych osób. Drugą grupą alergenów, które dają oznaki uczulenia na twarzy, są pokarmy. Najczęściej są to truskawki, mleko, warzywa, owoce.

Uczulenie na twarzy

Objawy uczulenia na twarzy

Jednym z najczęściej występujących objawów uczulenia na twarzy jest wysypka.

Zazwyczaj to drobne swędzące krostki, ale zdarza się, że alergia pojawia się pod postacią czerwonych pęcherzy, ropiejących krostek lub “zwykłych” suchych czerwonych plam. Uczulenie umiejscawia się zazwyczaj na policzkach, w okolicy ust lub na brodzie. Bywa również tak, że plamki obejmują całą twarz lub przenoszą się na szyję i dekolt.

Leczenie uczulenia na twarzy

Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia jest znalezienie przyczyny wystąpienia alergii na skórze twarzy, a następnie wyeliminowanie danego czynnika ze środowiska, w którym przebywa alergik. Jeśli przyczyną są kosmetyki lub chemia należy znaleźć hipoalergiczne środki do mycia czy pielęgnacji ciała, które nie zawierają chemicznych dodatków. Jeśli winowajcą jest pokarm, najskuteczniejszym lekarstwem będzie dieta eliminująca konkretne produkty. Należy także przyjmować leki antyalergiczne aby złagodzić efekty uczulenia na twarzy (np. środki w kremie).

Warto wiedzieć, że uczulenie na twarzy dość często wywołuje także nikiel zawarty w kolczykach. Jeśli po piercingu twarzy (kolczyk w nosie, na brwi, w wardze) zaczną się dziać niepokojące rzeczy na skórze, to niewątpliwe oznaka uczulenia na nikiel.

Komentarze (2)

HENIA

3 lata temu

PROSZE O POMOC,CZY AGLAONEMA KOLOROWA -KWIATEK MOZE BYC TRUJACY ,MAJAC GO W DOMU,PROSZE O POMOC ,KTO KOLWIEK TO PRZECZYTA

Zostaw komentarz

0