Alergie skórne OBJAWY

Uczulenie na rękach

Uczulenie na rękach

Przyczyny uczulenia na rękach

Alergiczne podrażnienie skóry rąk może nastąpić z kilku powodów. Uczulenie pojawia się pod wpływem działania różnych alergenów, jest następstwem atopowego zapalenia skóry. Delikatna warstwa ochronna składająca się z naturalnego tłuszczu ulega naruszeniu i skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie drażniących alergenów.

Mogą to być alergeny związane z pożywieniem (zwłaszcza jeśli objawy występują w zgięciach łokci), tworzywami sztucznymi czy chemią zawartą w kosmetykach lub detergentach, a nawet „zwykły” kurz lub alergeny zwierzęce. Wiele osób reaguje uczuleniem na kontakt ze słońcem lub niklem, występującym np. w sztucznej biżuterii.

Uczulenie na rękach

Bardzo często alergia jest związana z egzemą czyli przewlekłym stanem zapalnym skóry wywołanym alergenami. Każdy podrażniający czynnik może wywołać uczulenie na rękach.

Objawy uczulenia na rękach

Alergeny mogą doprowadzić do wystąpienia zmian skórnych w obrębie dłoni, przedramion czy w zgięciach łokci. Skóra na rękach staje się wówczas zaczerwieniona, spuchnięta, sucha, popękana i mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju wysypki, wypryski, pęcherze czy trudno gojące się rany. Często przy uczuleniu pojawiają się także ogólne objawy alergii – katar, napady kichania, łzawienie oczu.

Pielęgnacja i leczenie uczulenia na rękach

Najważniejsza jest ochrona skóry przed kontaktem z alergenami. Należy zaobserwować po kontakcie z jakimi substancjami dochodzi do pojawienia się objawów na rękach i unikać czynników alergizujących. Można także wykonać alergiczne testy płatkowe.

Uczulenie na rękach

Warto stosować tylko kosmetyki zalecane dla skóry wrażliwej i alergicznej (tzw. emolienty), głęboko nawilżające, które zapobiegają wysuszeniu skóry i powstawaniu nowych podrażnień. W pielęgnacji skóry rąk stosujemy także wysokie filtry UV, łagodne mydła do mycia ciała oraz zakładamy delikatne, naturalne tkaniny (np. bawełnę).

Podczas leczenia objawowego wykorzystuje się leki działające miejscowo: kortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki czy kortyzony. Jeśli uczulenie występuje na dłoniach można je chronić za pomocą jedwabnych lub bawełnianych rękawiczek.

Uczulenie pojawiające się na rękach, a zwłaszcza na dłoniach bywa bardzo kłopotliwe oraz wstydliwe. To poważna sprawa dla każdego kogo chociaż raz dotknął ten problem.

M.Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *