Uczulenie na rękach

Przyczyny uczulenia na rękach

Alergiczne podrażnienie skóry rąk może nastąpić z kilku powodów. Uczulenie pojawia się pod wpływem działania różnych alergenów, jest następstwem atopowego zapalenia skóry. Delikatna warstwa ochronna składająca się z naturalnego tłuszczu ulega naruszeniu i skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie drażniących alergenów.

Mogą to być alergeny związane z pożywieniem (zwłaszcza jeśli objawy występują w zgięciach łokci), tworzywami sztucznymi czy chemią zawartą w kosmetykach lub detergentach, a nawet „zwykły” kurz lub alergeny zwierzęce. Wiele osób reaguje uczuleniem na kontakt ze słońcem lub niklem, występującym np. w sztucznej biżuterii.

Uczulenie na rękach

Bardzo często alergia jest związana z egzemą czyli przewlekłym stanem zapalnym skóry wywołanym alergenami. Każdy podrażniający czynnik może wywołać uczulenie na rękach.

Objawy uczulenia na rękach

Alergeny mogą doprowadzić do wystąpienia zmian skórnych w obrębie dłoni, przedramion czy w zgięciach łokci. Skóra na rękach staje się wówczas zaczerwieniona, spuchnięta, sucha, popękana i mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju wysypki, wypryski, pęcherze czy trudno gojące się rany. Często przy uczuleniu pojawiają się także ogólne objawy alergii – katar, napady kichania, łzawienie oczu.