Alergie skórne OBJAWY

Uczulenie na rękach

Uczulenie na rękach

Przyczyny uczulenia na rękach

Alergiczne podrażnienie skóry rąk może nastąpić z kilku powodów. Uczulenie pojawia się pod wpływem działania różnych alergenów, jest następstwem atopowego zapalenia skóry. Delikatna warstwa ochronna składająca się z naturalnego tłuszczu ulega naruszeniu i skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie drażniących alergenów.

Mogą to być alergeny związane z pożywieniem (zwłaszcza jeśli objawy występują w zgięciach łokci), tworzywami sztucznymi czy chemią zawartą w kosmetykach lub detergentach, a nawet „zwykły” kurz lub alergeny zwierzęce. Wiele osób reaguje uczuleniem na kontakt ze słońcem lub niklem, występującym np. w sztucznej biżuterii.

Uczulenie na rękach

Bardzo często alergia jest związana z egzemą czyli przewlekłym stanem zapalnym skóry wywołanym alergenami. Każdy podrażniający czynnik może wywołać uczulenie na rękach.

Objawy uczulenia na rękach

Alergeny mogą doprowadzić do wystąpienia zmian skórnych w obrębie dłoni, przedramion czy w zgięciach łokci. Skóra na rękach staje się wówczas zaczerwieniona, spuchnięta, sucha, popękana i mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju wysypki, wypryski, pęcherze czy trudno gojące się rany. Często przy uczuleniu pojawiają się także ogólne objawy alergii – katar, napady kichania, łzawienie oczu.

Pielęgnacja i leczenie uczulenia na rękach

Najważniejsza jest ochrona skóry przed kontaktem z alergenami. Należy zaobserwować po kontakcie z jakimi substancjami dochodzi do pojawienia się objawów na rękach i unikać czynników alergizujących. Można także wykonać alergiczne testy płatkowe.

Uczulenie na rękach

Warto stosować tylko kosmetyki zalecane dla skóry wrażliwej i alergicznej (tzw. emolienty), głęboko nawilżające, które zapobiegają wysuszeniu skóry i powstawaniu nowych podrażnień. W pielęgnacji skóry rąk stosujemy także wysokie filtry UV, łagodne mydła do mycia ciała oraz zakładamy delikatne, naturalne tkaniny (np. bawełnę).

Podczas leczenia objawowego wykorzystuje się leki działające miejscowo: kortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki czy kortyzony. Jeśli uczulenie występuje na dłoniach można je chronić za pomocą jedwabnych lub bawełnianych rękawiczek.

Uczulenie pojawiające się na rękach, a zwłaszcza na dłoniach bywa bardzo kłopotliwe oraz wstydliwe. To poważna sprawa dla każdego kogo chociaż raz dotknął ten problem.

M.Witczak