ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Uczulenie na pyłki

Uczulenie na pyłki

Kiedy pojawia się uczulenie na pyłki

Uczulenie na pyłki to jedna z najczęściej pojawiających się alergii wziewnych. W Polsce najczęściej wywołują ją pyłki traw. Jednak alergicy zaczynają cierpieć na objawy alergii już od wczesnej wiosny, kiedy kwitną pierwsze rośliny: kwiaty, drzewa, krzewy. Niektóre gatunki roślin zaczynają pylić już w lutym. Najwięcej pyłków w powietrzu unosi się w kwietniu, na przełom maja i czerwca przypada sezon pylenia na trawy, następnie w miesiącach wakacyjnych – chwasty. Pylenie roślin można łatwo sprawdzić w tzw. kalendarzu pyleń, który dla naszego regionu jest z reguły stały. Terminy pyleń mogą się przesuwać jedynie w przypadku gwałtownych zmian temperatur, które przyspieszają lub spowalniają wegetację roślin.

Charakterystyczne objawy uczulenia na pyłki

Objawy pyłkowicy mogą przypominać przeziębienie. Podstawowymi objawami uczulenia na pyłki są dolegliwości górnych dróg oddechowych: katar sienny (wodnisty, lejący się), napadowe kichanie, świąd nosa, drapanie w gardle, chrypka, napadowy kaszel, duszność, objawy astmatyczne, a także dolegliwości związane z oczami: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, pieczenie. Przy alergii na pyłki możemy czuć się zmęczeni, rozdrażnieni i rozbici, a nawet mieć objawy depresyjne, trudności w koncentracji czy w zapamiętywaniu. Z reguły objawom nie towarzyszy podwyższona temperatura i to odróżnia uczulenie na pyłki od przeziębienia.

Uczulenie na pyłki

Przebieg uczulenia na pyłki

Uczulenie na pyłki w zależności od rodzaju pylącej rośliny i wielkości alergii może być łagodne lub ciężkie. Łagodny przebieg uczulenia objawia się zwykłym katarem, swędzeniem nosa lub oczu, kichaniem przy dużej ekspozycji na pyłki. Nie przeszkadza alergikom w normalnym funkcjonowaniu. Ciężki przebieg alergii może w znacznym stopniu utrudniać alergikom prawidłowe funkcjonowanie w normalnym życiu. Czasami uczulenie na pyłki jest tak uciążliwe, że uniemożliwia naukę i pracę, przeszkadza w koncentracji, a nawet jest przyczyną stanów depresyjnych.

Jak walczyć z uczuleniem na pyłki

Alergicy uczuleni na pyłki powinni unikać ekspozycji na alergeny w okresie największego pylenia. Najlepiej nie wychodzić zbyt często z domu i nie otwierać okien. Po powrocie do domu warto od razu brać prysznic i prać wszystkie ubrania, aby nie przenosić alergenów z zewnątrz do domu. Należy unikać miejsc porośniętych trawą i roślinami oraz drzewami, które w danym okresie czasu pylą. Najlepiej wychodzić na spacer po deszczu, kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze.

Oczywiście przy uczuleniu na pyłki należy używać leków przeciwalergicznych i zawsze stosować się do zaleceń lekarza. Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę oskrzelową i inne groźne powikłania.

M.W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0