uczulenie na psa

Nie bez przyczyny mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Obecność zwierzaka uspokaja nas i redukuje stres. Dzieci wychowujące się z psem są bardziej empatyczne, obowiązkowe i śmiałe, łatwiej też nawiązują nowe znajomości. Posiadanie czworonoga niesie ze sobą korzyści zdrowotne: głaskanie go obniża stres, a codzienne spacery zapobiegają otyłości. Niestety, wiele osób cierpi na uczulenie na psa. Kontakt ze zwierzakiem kończy się dla nich kichaniem, wodnistym katarem czy dusznościami. Są jednak rasy, których alergizujące właściwości są mniejsze. Jak wybrać czworonoga dla alergika?

Za alergię na psy winimy najczęściej sierść. Nie ona jest jednak przyczyną uczulenia, a naskórek, mocz, wydzieliny i ślina zwierzaka. Oznacza to, że nie ma psów, które zupełnie nie uczulają. Jednakże niektóre rasy mogą nie wywoływać u alergika tak silnych objawów jak pozostałe. Należą do nich między innymi pudle, yorkshire terriery, shih-tzu i maltańczyki.

Uczulenie na psa – z czego wynika?

Psy są stale obecne w naszym życiu. Mamy z nimi kontakt, nawet jeśli nie posiadamy czworonoga. Spotykamy je w parku, w kawiarni czy na ulicy. Wśród naszych krewnych i znajomych na pewno jest wielu właścicieli psów. Oznacza to, że cały czas jesteśmy narażeni na styczność z alergenami zwierzęcymi, w której wyniku może rozwinąć się uczulenie. Prawdą jest, że psy mają mniejszy potencjał alergizujący w porównaniu z innymi zwierzętami domowymi. Jednak ich powszechne występowanie w naszym otoczeniu sprzyja powstaniu alergii. Dodatkowo uczula nas nie sama psia sierść, ale białka obecne w ich naskórku, wydzielinie gruczołów łojowych, ślinie czy moczu. Są to lekkie związki, które mogą unosić się w powietrzu oraz osiadać na meblach czy ubraniach posiadaczy zwierząt. Przyczepiają się także do włosów psa, które stają się nośnikami alergenów.

Objawy alergii na psa

Białka zwierzęce są dla nas alergenami wziewnymi, tak jak pyłki roślin czy kurz. Oznacza to, że do naszego organizmu dostają się przez układ oddechowy. Z tego powodu styczność z psem może skutkować napadem astmy, który wiąże się z dusznościami i skurczem oskrzeli. Ponadto u alergika wystąpić może nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu i zapalenie spojówek. Nierzadko pojawia się również obrzęk naczynioruchowy, czyli nabrzmienie skóry i znajdujących się pod nią tkanek wynikające ze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Rzadziej alergia na psa ma charakter kontaktowy. W takim przypadku na skórze alergika w miejscu polizania przez zwierzaka pojawia się wysypka lub pokrzywka. Takie objawy występujące po kontakcie z czworonogiem powinny skłonić nas do wizyty u alergologa. Zleci on skórne testy na alergię, które potwierdzą uczulenie na psie białka.

Czy istnieją rasy psów, które nie uczulają?

Hodowcy niektórych popularnych ras psów często reklamują swoje zwierzęta jako całkowicie bezpieczne dla alergików. Uznaje się za nieuczulające te zwierzaki, które mają miękką, stale rosnącą sierść, której praktycznie nie gubią. Niestety, zapewnienia te mijają się z prawdą. Psie alergeny obecne są w ślinie, naskórku czy moczu, więc alergik będzie narażony na ich działanie. Faktem jest jednak, że psy z miękkim typem włosa nie wywołują tak silnych objawów uczulenia. Ich sierść wypada w mniejszym stopniu niż u innych ras. Jednocześnie gubią mniej naskórka. Nie jesteśmy też narażeni na bezpośredni kontakt z tymi alergenami, które przyczepiają się do włosów. Niestety, głaskanie czy przytulanie czworonoga nadal będzie wiązać się z napadami kichania czy wodnistym katarem.

Jak wybrać czworonoga dla alergika?

Do ras psów o mniejszych właściwościach uczulających należą zarówno niewielkie, jak i duże czworonogi. Różnią się one nie tylko rozmiarem, ale także temperamentem. Dlatego psa powinniśmy wybrać nie tylko pod kątem jego typu włosa, ale także charakteru. Dużą popularnością ostatnimi czasy cieszy się yorkshire terrier. Jest to mały, uparty i energiczny piesek, który mimo swoich rozmiarów wymaga sporej dawki ruchu. Wśród nieuczulających ras ozdobnych znajdziemy także spokojniejsze shih-tzu. Polecane alergikom są również śnieżnobiałe, niewielkie pieski należące do ras: maltańczyk, bolończyk oraz bichon frise. Wśród większych psów dla alergików znajdziemy pudle średnie i królewskie, długowłose owczarki francuskie czy irlandzkie spaniele wodne. Pamiętajmy jednak, by szczeniaka zakupić w zarejestrowanej w Związku Kynologicznym hodowli. Szczenięta o niepewnym pochodzeniu nierzadko różnią się od wzorca rasy, mogą mieć liczne wady wrodzone oraz wykazywać zupełnie inny typ sierści niż oczekiwany.

Uczulenie na psa – czy wyklucza posiadanie czworonoga?

rasaUczulenie na psa nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do posiadania czworonoga. Musimy jednak konsekwentnie przestrzegać pewnych zasad życia ze zwierzakiem. Podstawową kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny. Pies powinien być często kąpany lub spłukiwany wodą. Warto też regularnie go czesać. Czynności tych jednak nie może wykonywać sam alergik, ponieważ w ich trakcie mogą nasilić się jego dolegliwości. Zwierzak musi być nauczony załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Należy także zakazać mu wstępu na meble i do sypialni. Tapicerowane kanapy, zasłony i dywany gromadzą kurz i złuszczony naskórek, dlatego konieczne jest wyrzucenie ich z domu. Często pierzmy też ubrania, pościel oraz psie posłania i zabawki. Jeżeli alergia na czworonoga nie jest zbyt silna, takie środki zaradcze powinny wystarczyć. Niestety, wyjątkowo dokuczliwe objawy uczulenia czy przewlekłe choroby alergiczne wykluczają posiadanie jakiejkolwiek rasy psa.

Karolina Solga