POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Uczulenie na nikiel – objawy

Uczulenie na nikiel - objawy

Typowe objawy

Alergia na nikiel może objawiać się bardzo różnie, począwszy od wysypki z grudkami i pęcherzykami wypełnionymi płynem aż po swędzenie, pieczenie, przebarwienia na  skórze, opuchliznę czy ropiejące zmiany. Prowadzić one mogą do łuszczenia się skóry, jej twardnienia i bolesnego pękania. Powyższe objawy pojawiają się najczęściej w miejscu, w którym doszło do kontaktu z alergenem czyli np. w miejscu noszenia paska, pierścionków czy kolczyków.

Pierwsze objawy występują z reguły już po kilku godzinach od kontaktu z tym pierwiastkiem, aczkolwiek przyjmuje się, iż jest to przedział 12-48 godzin. Utrzymują się one od kilku dni aż do miesiąca w zależności od indywidualnej wrażliwości organizmu oraz czasu trwania kontaktu z przedmiotem.

Uczulenie na nikiel - objawy

Sprytny nikiel

Nikiel jest substancją zawartą nie tylko w przedmiotach lecz także w pożywieniu, może więc powodować alergię pokarmową objawiającą się między innymi:

– zapaleniem spojówek,

– zaczerwienieniem oczu

– wstrząsem anafilaktyczny

– nieżytem nosa i zatok

– trudnościami w oddychaniu,

– dusznościami

– pokrzywką

– nudnościami i wymiotami

Powinniśmy zatem dokładnie przyjrzeć się reakcjom swojego organizmu po spożyciu takich produktów jak: sery pleśniowe, rośliny strączkowe, ocet, migdały, owoce morza, koncentrat pomidorowy, śledzie, konserwy, suszone śliwki, piwo, wino, czekolada, kakao, mocna herbata zielona oraz czarna.

Leczenie

Niestety alergii na nikiel nie da się wyeliminować. Medycyna nie odkryła jeszcze żadnego cudownego lekarstwa, które przyniosłoby alergikom pełną ulgę. Lekarze dermatolodzy oraz alergolodzy są w stanie pomóc nam jedynie poprzez przepisanie środków łagodzących zmiany powstałe na skórze. Aby zapobiec ich ponownemu występowaniu zalecają unikanie kontaktu z alergenem. Osoba cierpiąca z powodu uczulenia na nikiel nie powinna więc nosić metalowej biżuterii, okularów, pasków, tylko wymienić je na plastikowe odpowiedniki. Warto również zastanowić się nad wymianą garnków oraz zestawu sztućców.

Na początku przypadłość ta wydaje się bardzo uciążliwa, zwłaszcza w przypadku konieczności zmiany diety z powodu wystąpienia alergii pokarmowej. Czas jednak pokazuje, że wprowadzone zmiany stają się nawykiem, zaś zdrowa dieta przyczynia się do polepszenia jakości naszego życia.

Natalia Herzog