alergia na koszenilę

Zastosowanie koszenili

Na co zwracać uwagę, robiąc zakupy spożywcze? W miarę możliwości sięgaj po słodycze i jogurty, w których wykorzystano barwniki roślinne. Koszenili nie należy przekreślać, warto jednak zwrócić uwagę na renomę producenta. Jeśli firma może pochwalić się licznymi nagrodami przyznawanymi za wdrażanie norm jakości, prawdopodobnie dokładnie kontroluje swoich dostawców. To, czy wystąpi reakcja alergiczna, w dużej mierze zależy od czystości surowca. Koszenila, która nie zawiera zanieczyszczeń, nie powinna uczulać.

Koszenila wywołuje u Ciebie niepożądane reakcje? Przed zakupem czerwonych ubrań dokładnie przyjrzyj się opisowi producenta. Może warto zainwestować w ubrania farbowane barwnikami roślinnymi? Choć są droższe od propozycji sieciówek, wiemy, co zawierają. Producenci ubrań rzadko dzielą się z konsumentami informacjami nt. substancji wykorzystywanych w fabrykach, de facto nie znamy nazwy barwnika, któremu zawdzięczamy ognisty odcień koszuli. Przy wyborze bluzki czy spodni warto zachować ostrożność, ponieważ część odzieży, która trafia na polski rynek nie spełnia obowiązujących norm.

Dlaczego firmy farmaceutyczne barwią swoje wyroby? Czy jest to działanie niezbędne? Producenci często tłumaczą się względami praktycznymi. Niektórzy ludzie każdego dnia połykają kilka, a nawet kilkanaście pigułek. Niektóre przyjmują dwa razy dziennie, a inne zażywają rano. Przy wielu lekach łatwo można się pomylić i zapomnieć o połknięciu pastylki. Kolorowe tabletki mają ułatwić życie chorym, którzy muszą przyjmować kilka różnych farmaceutyków – czerwone tabletki połykamy rano, a zielone wieczorem.

Z drugiej strony barwne pastylki stanowią poważne zagrożenie dla alergików. Intensywny odcień pigułek zawdzięczamy syntetycznym substancjom, zdarza się, że firmy farmaceutyczne wykorzystują koszenilę. Jeśli ta nie została odpowiednio oczyszczona, u osób wrażliwych może pojawić się reakcja o podłożu alergicznym. Jesteś uczuleniowcem? Zanim lekarz przepisze ci medykamenty, opowiedz mu o swoich przypadłościach. Specjalista powinien je uwzględnić i znaleźć odpowiednik wolny od alergenów. Kupujesz lek bez recepty? Zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Unikaj tabletek, które zawierają substancje, na które jesteś uczulony.

Koszenila nie jest naszym wrogiem pod warunkiem, że mamy do czynienia z dokładnie oczyszczonym surowcem. Barwnik, pozyskiwany z mszyc atakujących kaktusy w regionach tropikalnych, częściowo wyparł szkodliwe pigmenty syntetyczne. Słodycze, które zawierają E120, są bezpieczniejsze od tych, które swój kolor zawdzięczają sztucznym barwnikom. Niestety, podczas ekstrakcji koszenili czasem dochodzi do zanieczyszczenia surowca. To właśnie „przypadkowe” substancje odpowiadają za właściwości alergizujące.