ODZIEŻ I OBUWIE Życie z alergią

Ubrania dla alergika – jakie powinny być?

Ubrania dla alergika

Moda to dziedzina, która fascynuje miliony kobiet na całym świecie. Nic dziwnego, że panie chętnie eksperymentują z ubiorem, kupując nowe bluzki, swetry, spodnie, sukienki i spódniczki. Jakie normy powinny spełniać ubrania dla alergika?

Naturalne tkaniny

Najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Niestety, w sklepach królują poliester i elastan. Nawet w najdroższych sieciówkach znajdziemy głównie ubrania uszyte z tych materiałów. Niestety, większość odzieży pochodzi z chińskich fabryk, a poliester i elastan są najtańszym surowcem do produkcji. Tymczasem to właśnie naturalne tkaniny są pożądane w przypadku skóry alergicznej i atopowej, gdyż jej nie podrażniają, ponadto zapewniają swobodną cyrkulację powietrza.

Naturalne barwniki

Uważaj też na barwniki. Skóra alergiczna nie przepada za nadmiarem chemii, w tym także w postaci pigmentów. Neonowa sukienka może wygląda pięknie, ale pomyśl, że barwniki wykorzystane przy jej produkcji z pewnością nie należą do naturalnych. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że owe pigmenty wywołają reakcją uczuleniową.

Łatwe do prania

Ubrania dla alergika muszą być łatwe do prania. Jeśli nie nadają się do pralki, tylko czyszczenia chemicznego, to masz już problem. Nie usuniesz bowiem z ich powierzchni potencjalnych alergenów pochodzących z fabryki czy transportu. Osoby borykające się z alergią powinny prać ubrania przed ich pierwszym użyciem, nawet jeśli te na pierwszy rzut oka wydają się czyste.

Możliwe do prasowania

Tak, alergeny to w głównej mierze białka, które ulegają denaturacji w wysokiej temperaturze. Dlatego osoby uczulone powinny w miarę możliwości prasować swoje stroje. W ten sposób w pewnym stopniu pozbywają się substancji, które mogą je uczulić. To nie jest tak, że wyprasowana bluzka w ogóle nie ma alergenów, ale z pewnością ma ich nieco mniej. Może więc warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin, które można bez problemu wyprasować.

Wygodne

Ubrania dla alergika muszą być wygodne. Jeśli sweter lub bluzka zwyczajnie cię drapią, to będą przyczyniać się do narastającego uszkodzenia mechanicznego skóry, która i tak jest już sucha z powodu alergii czy atopii. Ubrania nie powinny też być zbyt obcisłe, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.