Życie z alergią

Tłusty czwartek – gdy nie lubisz pączków i faworków

Tłusty czwartek

Mamy tłusty czwartek, jedni uwielbiają ten dzień, drudzy niekoniecznie. Jednak przyjęło się, że zgodnie z tradycją trzeba się najeść pączków, faworków i innych smakołyków przed początkiem wielkiego postu.  Jednak nie każdy ma podobnie podejście. Co zrobić, gdy nie lubisz pączków i faworków?

Każdy ma prawo do własnych zwyczajów

Nie każdy musi lubić to samo, a tradycja mało kogo obchodzi, zwłaszcza gdy tłuste potrawy powodują u niego problemy zdrowotne.  Poza tym każdy ma prawo do własnych zwyczajów i obrzędów, wybierania tego w życiu, co mu najbardziej pasuje.

Dlaczego ludzie nie lubią pączków i faworków?

Istnieją osoby, które nie lubią pączków i faworków. Są to jednak tłuste smakołyki, które nie każdemu smakują i odpowiadają swoją konsystencją. Na dodatek pączki mają drożdżowy zapach, który co wrażliwsze osoby na specyficzne wonie może silnie zniechęcać. Faworki, zwłaszcza te smażone w starym oleju także nie pachną zbyt zachęcająco.

Bądź asertywna

Tłusty czwartek to także dzień, w którym miłośnicy pączków lubią naciskać na pozostałych, aby je zjedli, bo przecież tak wypada, taką mamy tradycję. One wcale nie są takie tłuste i kaloryczne. Osobie, która nie lubi takich słodyczy, jest niezwykle ciężko. Co bowiem odpowiadać na takie teksty?

Uzależnienie od cukru

Najlepiej być do końca sobą, postaw na asertywność. To nie koleżankę będzie bolał brzuch po tłustym. Nie ona będzie miała problem z podwyższonym cukrem. Jeśli łatwo uzależniasz się od słodkiego, wystarczy jedno ciastko, byś jadła słodkie masowo przez najbliższe dwa tygodnie, to odpuść sobie pączki. Z uzależnieniem od cukru jest trochę tak jak z alkoholizmem. Wystarczy kieliszek wódki, by alkoholik wrócił do nałogu. Wystarczy jedno ciastko, byś znowu objadała się ponad miarę i przytyła 12 kg. Jeśli nie chcesz znowu się odchudzać, ryzykować, że tym razem nie ominie  cię problem rozstępów, to nie jedz tego, co ci szkodzi.

Wiele osób mówi, że jeden pączek nie zaszkodzi. No jeden z pewnością nie, ale jeśli masz problem z zachowaniem umiaru, to zjedz zamiast pączka opakowanie orzechów włoskich. One chociaż zawierają zdrowe tłuszcze, po których nie wyskoczą ci pryszcze na twarzy, lecz stan twojej skóry tylko się poprawi.