Testy in vitro w diagnostyce alergii

Test w szkle

Diagnostyka metodą in vitro to nic innego, jak badanie przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych (dosłownie w szkle). Test alergiczny in vitro polega na pobraniu próbki krwi pacjenta i określeniu w niej stężenia białka – immunoglobuliny klasy E (IgE). Wzrost stężenia IgE we krwi oznacza obecność alergii.

Test z krwi może także określić nasilenie uczulenia na dany alergen. W tym celu poszukuje się w próbce krwi specyficznych przeciwciał IgE, które informują, na co alergik jest konkretnie uczulony.

Testy in vitro w diagnostyce alergii

Zalety i wady testów in vitro

Badanie alergii in vitro jest bardzo bezpieczne i wygodne. Nie powoduje żadnych powikłań ani nie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta. W przeciwieństwie do testów skórnych, chory nie ma żadnego kontaktu z alergenami na etapie badania. Na wynik nie mają wpływu przyjmowane leki. Jednorazowe pobranie krwi wystarcza na określenie wielu antygenów na raz.

Badanie jest krótkie, mało bolesne i mniej dyskomfortowe, niż badanie skórne. Testy in vitro wymagają jednak dłuższego czasu oczekiwania na wyniki. Nie można tą metodą wykryć wszystkich typów alergenów. Testy skórne są w tym wypadku dokładniejsze, choć znacznie bardziej inwazyjne.