ABC alergii ODCZULANIE

Tabletki, które zwalczają alergię na pyłki traw

alergia na pyłki traw

Pyłki traw uchodzą za silnie uczulające alergeny wziewne. Nie każdy wie, iż tę dokuczliwą przypadłość, której towarzyszy katar sienny, kichanie i łzawienie oczu, można skutecznie leczyć. Niedawno na polski rynek farmaceutyczny trafiła szczepionka w tabletkach. Odgrywa ona niezwykle istotną funkcję w procesie odczulania.

Szczepionka w tabletkach

Tabletki, wykorzystywane w zwalczaniu alergii sezonowej, zawierają wyciąg z pyłków traw. Naukowcy udowodnili, iż systematyczne podawanie niewielkiej porcji alergenu, przyczynia się do wyeliminowania niepożądanych reakcji. Przez lata w immunoterapii wykorzystywano zastrzyki. Niestety, to rozwiązanie niosło ze sobą liczne skutki uboczne. U niektórych pacjentów zastrzyki wywoływały wstrząs anafilaktyczny. Ze względu na skutki uboczne opracowano szczepionkę w postaci kropel podjęzykowych. Postęp w medycynie sprawił, iż na rynku farmaceutycznym pojawiły tabletki o niewielki stężeniu alergenów.

alergia na pyłki traw

Pochodzenie surowca

W związku z tym, iż pastylki są wygodne w stosowaniu, naukowcy pracują nad kolejnymi szczepionkami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem w ręce pacjentów trafią szczepionki w tabletkach, zwiększające tolerancję organizmu na roztocza, które występują w kurzu. Warto podkreślić, iż w przypadku immunoterapii czystość surowca odgrywa niezwykle istotną rolę. Pyłki traw zbiera się z roślin wysiewanych na specjalnie przygotowanych polach.

Ruchomy kalendarz pylenia

Choć szczyt pylenia traw zazwyczaj przypada na czerwiec, nie jest to regułą. Wczesne nadejście wiosny sprawia, iż pewne zjawiska ulegają przesunięciu. W związku z tym nie należy sztywno trzymać się kalendarza pyleń, tylko śledzić komunikaty dla alergików, które są podawane przez prezenterów prognozy pogody.

Podwyższone stężenie alergenów

Ocieplenie klimatu nie pozostaje bez znaczenia dla alergików. Wysoka temperatura sprawia, iż pola porastają bujne rośliny, które wytwarzają większe ilości pyłków. Podwyższone stężenie alergenów nasila niepożądane reakcje.

Rozpoczęcie kuracji

Osoby, którym zależy na poprawie jakości życia, powinny poddać się odczulaniu na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu pylenia. Jeśli leczenie podejmiemy wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy alergii, immunoterapia nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Alergia na pyłki traw – leczenie

Celem odczulania jest zwiększenie u chorego tolerancji na substancje, które wywołują reakcje alergiczne. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do alergenu i przestaje uruchamiać mechanizmy obronne. W miarę upływu czasu zwiększa się dawkę substancji, która uczula pacjenta.

Chorzy, którzy zdecydują się na szczepionkę w tabletkach, mogą przyjmować ją w domowym zaciszu, pozostając pod kontrolą alergologa. W związku z tym, iż możemy zmniejszyć częstość wizyt u specjalisty, coraz więcej osób wybiera pastylki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *