Lifestyle

Tabletka „dzień po” na receptę online – fakty i mity

Tabletka „dzień po” na receptę online

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy głównie od tego, jak szybko od stosunku połknięta będzie tabletka „dzień po”. Recepta online może w tym przypadku sprawdzić się bardzo dobrze, gdyż umożliwia natychmiastowy kontakt z lekarzem. Pojawiły się jednak pewne mity związane z tym rozwiązaniem. W tym artykule dowiesz się, czy są zasadne. 

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po” – fakty

Hormonalne środki antykoncepcyjne dostępne są w Polsce wyłącznie z przepisu lekarza, jednak receptę niekoniecznie musi on wystawiać pacjentkom stacjonarnie. Recepta na tabletki antykoncepcyjne online jest jak najbardziej możliwa, podobnie jak e-recepta online na antykoncepcję ratunkową. Wystawić może ją nie tylko lekarz ginekolog, ale również lekarz innej specjalizacji, o ile oczywiście wcześniej upewni się, że stan zdrowia pacjentki pozwala na przyjęcie leku. Kiedy pilnie potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta online często okazuje się najszybszym rozwiązaniem.

Bez względu na to, czy interesuje Cię recepta na preparat ellaOne czy Escapelle, musisz znać również fakty dotyczące ich mechanizmów działania. Nie są to bowiem tabletki wczesnoporonne, mimo krążących w niektórych grupach społecznych mitów. Są to środki hormonalne, których działanie opiera się na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji, a czasem również na zmianie konsystencji śluzu szyjkowego. Przyjęte w czasie ciąży nie spowodują zatem jej przerwania, czyli poronienia, gdyż mechanizm ich działania opiera się na czymś zupełnie innym.

Tabletka „dzień po” – recepta online

Wiele kobiet zadaje sobie nie tylko pytanie, kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”, ale również, gdzie najszybciej dostępna będzie ratunkowa antykoncepcja. Recepta online możliwa jest w wielu prywatnych placówkach medycznych, które oferują zdalne konsultacje ze specjalistą niemal od ręki. Tabletka „dzień po” może być na przykład przepisana pacjentce za pośrednictwem strony NaszaRecepta.pl. Rozwiązanie to cenione jest za szybkość kontaktu z lekarzem, a jest to kluczowe, biorąc pod uwagę to, od czego w głównej mierze zależy skuteczność tabletki.

Czas przyjęcia tabletki od ryzykownego stosunku jest kluczowy, jeśli chodzi o jej skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą. Jeśli zatem kobieta nie planuje aktualnie potomstwa, nie powinna zwlekać z kontaktem z lekarzem. Wybierając konsultacje zdalne, nie trzeba martwić się potrzebą wcześniejszej rejestracji, dojazdu do lekarza i stania w kolejkach. E-receptę można otrzymać nawet w 5 minut, co pozwoli na jej szybkie wykupienie i połknięcie, gwarantujące wysoką skuteczność ochrony przed ciążą.

Tabletka „dzień po” online – mity, na które możesz trafić

Gdy kobiecie potrzebna jest szybko tabletka „dzień po”, recepta online może okazać się bardzo praktyczną opcją. Trzeba jednak rozwiać pewne niedopowiedzenia i mity, na które możesz natrafić po wpisaniu hasła „recepta na tabletki antykoncepcyjne online”. Pacjentki powinny wiedzieć, że dokonanie płatności nie zawsze jest równoznaczne z otrzymaniem e-recepty. Tej bowiem nie można „zamówić”, jak składa się zamówienie w sklepie internetowym.

Kiedy w grę wchodzi jakikolwiek lek, w tym również awaryjna antykoncepcja, recepta online może być wystawiona wyłącznie po uprzednim wywiadzie medycznym. Ma on na celu sprawdzenie, czy pacjentka nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do zażycia leku. Wywiad w tym przypadku polega na uzupełnieniu specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Jest on następnie analizowany przez lekarza i na tej podstawie podejmowana jest decyzja, czy kobiecie wystawiona zostanie recepta na EllaOne lub Escapelle.