Tabletka dzień po nierzadko okazuje się ostatnią deską ratunku dla par, które obecnie nie planują dziecka, a zdecydowały się na spontaniczny seks lub tradycyjne formy antykoncepcji w ich przypadku zawiodły. W przypadku ellaOne czy Escapelle czas działa na niekorzyść kobiety. Im później sięgnie ona po tabletkę, tym większe ryzyko ciąży. W naszym artykule podpowiadamy, jak szybko zdobyć receptę na antykoncepcję awaryjną.
Spis treści:
- Antykoncepcja hormonalna dała kobietom wolność wyboru
- Dlaczego antykoncepcja bywa zawodna?
- Kiedy sprawdzi się antykoncepcja awaryjna?
- Do ilu godzin po stosunku można zażyć tabletkę dzień po?
- Dlaczego tabletka dzień po budzi kontrowersje?
- Dlaczego antykoncepcja postkoitalna powinna być łatwo dostępna?
- Jak szybko zdobyć receptę na tabletkę dzień po?
Antykoncepcja hormonalna dała kobietom wolność wyboru
Antykoncepcja zrewolucjonizowała życie kobiet. Dzięki niej panie odzyskały kontrolę nad własną płodnością. Wreszcie ich życie przestało przypominać loterię. Niestety, zarówno kalendarzyk małżeński, jak i stosunek przerywany nie chronią przed nieplanowaną ciążą. Dawniej kobiety miały do dyspozycji wyłącznie tego typu rozwiązania, przez co wiele w nich rodziło kolejne dzieci, mocno obciążając własny organizm. Kiedy w latach 60. XX wieku pojawiły się tabletki antykoncepcyjne, panie poczuły, że ich życie zmieniło się na lepsze. Od tej pory mogą same kontrolować swoją płodność i decydować o tym, kiedy, jeśli w ogóle, zajdą w ciążę. Rozpowszechnienie antykoncepcji ma mnóstwo zalet. Kobiety nie obciążają już swojego organizmu kolejnymi ciążami i porodami. Na świecie witamy wyczekiwane potomstwo, które jesteśmy w stanie obdarzyć miłością i troską. Na dodatek możemy zapewnić swoim dzieciom lepsze warunki życia, wybierając właściwy moment na zajście w ciążę.
Dlaczego antykoncepcja bywa zawodna?
Choć antykoncepcja pozwala kontrolować własną płodność, a tym samym kształtować swoje życie, czasem okazuje się zawodna. Tutaj także w grę wchodzi czynnik ludzki, który może osłabiać działanie danej metody zapobiegania ciąży. Np. w przypadku prezerwatywy możemy ją źle nałożyć, przez co ta zsunie się podczas stosunku. Kondom czasem też pęka, co grozi zapłodnieniem. Natomiast tabletki antykoncepcyjne wymagają od kobiety systematyczności. Należy zażywać je codziennie o ściśle określonej godzinie. Jeśli zapomnimy o pigułce, działanie antykoncepcyjne może ulec znacznemu osłabieniu. Ponadto kobiety też czasem zapadają na infekcję wywołaną przez rotawirusy. Wymioty oraz biegunka przyczyniają się do wydalenia tabletki i osłabienia działania tej metody antykoncepcji. Także niektóre leki, vide tabletki zwalczające opryszczkę czy antybiotyki, mogą osłabiać działanie pigułek antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji należy włączyć dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę.
Kiedy sprawdzi się antykoncepcja awaryjna?
Czasem jednak dajemy się ponieść chwili, przez co zapominamy o antykoncepcji, stosujemy ją w sposób niewłaściwy lub ta po prostu nas zawodzi. Na szczęście w takiej sytuacji nie jesteśmy zdani na ślepy los. Jeśli w porę zorientujemy się, że stosunek nie został prawidłowo zabezpieczony i grozi nieplanowaną ciążą, pomocna może okazać się antykoncepcja awaryjna. W Polsce tabletka dzień po tylko przez krótki czas była dostępna bez recepty. Obecnie należy ją przedłożyć w aptece w celu wykupienia ellaOne czy Escapelle.
Do ilu godzin po stosunku można zażyć tabletkę dzień po?
Tabletka dzień po najlepsze rezultaty przynosi wówczas, gdy zostanie zażyta stosunkowo szybko po nienależycie zabezpieczonym stosunku. Sytuację jednak bardzo często komplikuje konieczność uzyskania recepty. W związku z tym warto pamiętać, iż Escapelle zawiera substancję czynną – lewonorgestrel. Związek ten działa do 72 godzin od stosunku. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku ellaOne. Działanie tej tabletki opiera się na zastosowaniu octanu uliprystalu. ellaOne musi zostać zażyta w ciągu 120 godzin od niezabezpieczonej aktywności seksualnej.
Dlaczego tabletka dzień po budzi kontrowersje?
Tabletka dzień po w niektórych środowiskach budzi ogromne kontrowersje. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy. Wiele osób nie wie bowiem, jak działa antykoncepcja awaryjna. W rezultacie stawia ją na równi z tabletkami wczesnoporonnymi, choć nie ma ku temu żadnych przesłanek. Tabletka dzień po nie wykazuje właściwości poronnych. Jeśli mimo jej zażycia dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, to nie zostanie on z niej usunięty. Będzie rozwijał się prawidłowo, tabletka dzień po nie powoduje bowiem wad rozwojowych. Jej działanie można porównać do tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli tabletka dzień po zostanie zażyta w pierwszej fazie cyklu, przyczynia się ona do zahamowania owulacji. Jej wczesne podanie uniemożliwia uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. Natomiast jeśli doszło już do owulacji, również nie musimy zajść w nieplanowaną ciążę. Antykoncepcja awaryjna przyczynia się bowiem do zagęszczenia śluzu, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Jednocześnie wpływa ona na perystaltykę jajowodu oraz oddziałuje na endometrium.
Dlaczego antykoncepcja postkoitalna powinna być łatwo dostępna?
Kraje Europy Zachodniej zdają sobie sprawę, że szybki dostęp do antykoncepcji postkoitalnej zmniejsza odsetek nieplanowanych ciąż. W rezultacie na świat przychodzą długo wyczekiwane i kochane dzieci. Ich rodzice są gotowi do przyjęcia nowej roli. Obdarzają swoje pociechy miłością i troską. Tworzą dogodne warunki do powstania bezpiecznego stylu przywiązania. Kiedy w ciążę zachodzi kobieta, która nie jest na to gotowa, nie tylko ona cierpi z powodu wpadki. Jej życie zmienia się nie do poznania, jednocześnie dziecko, które przychodzi na świat, często odczuwa, że nie jest mile widziane. W Polsce antykoncepcja awaryjna jest legalna. Niemniej w celu zakupienia tabletki dzień po należy zdobyć receptę od lekarza, co znacznie utrudnia sprawę i spowalnia cały proces.
Jak szybko zdobyć receptę na tabletkę dzień po?
Do niedawna kobiety z małych miejscowości, gdzie przyjmował tylko jeden ginekolog, który na dodatek odmawiał przepisania tabletki dzień po, powołując się na klauzulę sumienia, często miały poważny problem. Na szczęście dziś sytuacja uległa znacznej poprawie. Przyczynił się do tego rozwój telemedycyny. Dziś e-recepta na tabletkę dzień po jest na wyciągnięcie ręki. W celu jej uzyskania możemy umówić się na poradę lekarską online. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu wystawi receptę na antykoncepcję awaryjną. Do tego będzie potrzebował tylko naszego numeru PESEL. Ten wraz z czterocyfrowym kodem należy podać w aptece w celu realizacji e-recepty. W związku z tym, iż wielu ginekologów świadczy dziś teleporady, można stosunkowo łatwo umówić się na telekonsultację i uzyskać receptę na tabletkę dzień po.