Życie z alergią

Sztuka wyboru, czyli jak kupować tylko potrzebne rzeczy?

jak kupować tylko potrzebne rzeczy

Możliwość wyboru otwiera przed nami wiele perspektyw. Każdego dnia dokonujemy wielu decyzji, ponieważ dysponujemy wieloma opcjami. Jednak czasem mnogość ofert czy towarów utrudnia dokonywanie wyboru. Jak kupować tylko potrzebne rzeczy?

Uświadom sobie wartość pieniądza

Bardzo często kupujemy rzeczy niepotrzebne, bo zapominamy, że nawet na rzecz wartą 20 zł musimy trochę się napracować. Skoro wkładamy dużo wysiłku w każdą zarobioną złotówkę, to może warto nauczyć się rozsądniej gospodarować zgromadzonymi środkami? Jeśli uświadomimy sobie, że sweter z superwyprzedaży kosztuje 50 zł i zarabiamy na niego 2 godziny, to nasz entuzjazm zakupoholiczki może nieco okrzepnąć.

Pomyśl o nieprzewidzianych wydatkach

Pamiętaj o tym, że w życiu każdego z nas pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Pies może się rozchorować i wymagać kosztownego leczenia. Możemy być zmuszone do wydania 500 zł na wizytę u specjalisty. Dlatego nigdy nie należy wydawać całej wypłaty, lecz z każdej odkładać na bok określoną kwotę.

Posiadanie finansowej poduszki bezpieczeństwa

Żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Ludzie tracą pracę z dnia na dzień, bo likwiduje się cale zespoły w firmach. Wynika to z pandemii koronawirusa i bankructwa wielu firm. Niestety, tarcza antykryzysowa nie do końca działa tak, jak powinna. Nie da się uratować wszystkich miejsc pracy.  Każdy bezrobotny dostaje niski zasiłek, spada jego siła nabywcza, przez co zadyszki dostaje cała gospodarka. W rezultacie odbija się to też na kondycji naszej firmy i może prowadzić do spadku wynagrodzeń, braku premii etc. Warto mieć na koncie takie oszczędności, aby móc za nie przeżyć kilka miesięcy.

Porównaj stosunek ceny do jakości

Pamiętaj, aby do zakupów podchodzić racjonalnie. Nie ma sensu płacić 200 zł za sukienkę z poliestru, bo zwyczajnie nie jest warta swojej ceny. To najtańszy materiał, którego wcale nie nosi się szczególnie komfortowo. Dlatego zawsze powinnaś porównywać stosunek ceny do jakości produktu. Tam, gdzie nie wypada on korzystnie, lepiej zrezygnować z zakupu.

Co podoba ci się najbardziej?

Jeśli podoba ci się kilka ubrań, wybierz to, które najlepiej wpisuje się w twój gust. Patrz racjonalnie. Ten kolor może pięknie wyglądać na modelce, ale już być za ciemny do twoich czarnych włosów. Sukienka z dekoltem carmen pięknie wygląda z daleka, ale z bliska połyskuje i prezentuje się tandetnie.  Coś też może być bardzo ładne, ale dodawać nam lat.

Z czego będziesz mieć największy pożytek?

Zastanów się, które ubranie będziesz nosiła najczęściej. Jeśli lubisz nosić wzorzyste spódniczki, to najbardziej przyda ci się biała bluzka, a nie zielona czy fioletowa. To ją będziesz nosiła zdecydowanie najczęściej.

Ile pieniędzy pozostanie ci po zakupie?

Usiądź sobie z kartką lub telefonem i policz, ile wynoszą twoje stałe opłaty za czynsz oraz media, ile przeciętnie wydajesz na żywność, kosmetyki i chemię domową. Dolicz do tego leki. To twoje podstawowe wydatki. Ile pieniędzy pozostanie ci na koncie po odjęciu podstawowych wydatków i ceny sukienki? Czy wystarczy to na przyjemności, nieprzewidziane wydatki, niespodziewany wyjazd?

Czego naprawdę potrzebujesz?

Jeśli w twojej szafie brakuje sandałów, to czy jest sens kupować pięćdziesiątą sukienkę do kolekcji? Może lepiej zacząć od poszukiwań sandałów, wydać nieco więcej na buty wysokiej jakości, które są wygodne?  Jeśli zostaną ci środki, dokupisz sukienkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *