Alergia u dzieci NAJNOWSZE SZKOŁA I RÓWIEŚNICY

Szkolne zagrożenia alergika

szkolne-zagrozenia-alergika

Problemy związane z objawami alergii mogą pojawić się także w szkole. Jakie są szkolne zagrożenia alergika?

Dzieci z alergią

Szacuje się, że ponad połowa dzieci uczęszczających do polskich szkół to alergicy. Statystyki są przerażające. Najczęstszym uczuleniem jest alergia pokarmowa. Choć liczba alergików jest ogromna, szkoły wciąż nie mają odpowiedniej wiedzy na temat alergii i przygotowania do postępowania z taką przypadłością. Zdrowe odżywianie to powtarzający się temat w każdej szkole. Alergie stanowią równie ważny problem, ale są spychane na dalszy tor.

Szkolne zagrożenia alergika

Szkoła to siedlisko różnych alergenów. Nowe miejsce stanowi duże zagrożenie dla dziecka, które zaczyna szkolną przygodę. Gdy pojawia się uporczywe kichanie, ciągłe kłopoty z układem oddechowym, lub wysypki na ciele, zaczyna się robić poważnie. Przyczyną takich objawów bywa często alergia. Wśród szkolnych zagrożeń alergika możemy wyróżnić roztocza kurzu i wszelkie pyłki. Sale lekcyjne i szkolne korytarze są sprzątane każdego dnia. Ale wystarczą otwarte drzwi i okna, aby mnóstwo pyłków i kurzu znalazło się w powietrzu. Duży problem, dla osób z alergią pokarmową może stanowić szkolna stołówka. Szkoła to nie hotel, gdzie można zamówić wybrane danie. Jadłospis jest ustalany odgórnie. W daniach mogą znaleźć się szkodliwe alergeny, a wtedy o objawy uczulenia nie trudno. Sklepiki szkolne to również duże zagrożenie. Choć zgodnie z tegorocznymi wytycznymi, z takich miejsc zniknęły niezdrowe batoniki, słodkie napoje i inne przekąski, wiele osób zaopatruje się w takie jedzenie przed szkołą lub w trakcie przerwy. Wystarczy poczęstować nim alergika, a które dziecko odmówiłoby pysznego batonika.

Jak pomóc alergikowi w szkole?

alergik-w-szkole

Świadomość alergii to podstawa w pomocy uczniom. Rodzice powinni poinformować wychowawcę o alergii dziecka, już w pierwszych dniach szkoły. Warto także zapytać czy szkoła posiada adrenalinę na wypadek wstrząsu anafilaktycznego, czy jest przygotowana na taką ewentualność. Gdy uczeń jest uczulony na pyłki roślin czy kurz, warto porozmawiać na temat takich obowiązków jak zmywanie tablicy czy podlewanie kwiatów. Z pewnością znajdą się inne zajęcia dla alergika, które nie wywołają nasilonych objawów alergii. Co do stołówkowego jedzenia, możemy porozmawiać z osobami zajmującymi się przygotowaniem posiłków. Rodzice powinni przestrzec swoje dziecko przed przyjmowaniem jedzenia od rówieśników. Warto przygotować dziecku śniadanie, co pozwoli uniknąć przypadkowego i niezdrowego jedzenia w szkole.

Szkolne zagrożenia alergika to ważny temat nie tylko dla samych uczniów. Szkoły powinny mieć szeroką wiedzę na temat uczuleń. W odpowiednim środowisku lepiej się uczy i funkcjonuje. Zadbajmy więc o to, aby dzieci mogły zająć się efektywną nauką, nie przejmując się uporczywymi objawami alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *