Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Szkolna wyprawka – na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice?

szkolna wyprawka

Coraz bliżej do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018. Dzieci jeszcze cieszą się z wakacji, ale rodzice już liczą wydatki związane ze szkołą. Szkolna wyprawka co roku spędza im sen z powiek. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice?

Rządowy program – Wyprawka Szkolna

Wyprawka Szkolna to nowy program rządowy, który ma na celu wsparcie finansowe uczniów niepełnosprawnych, z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018. Rząd planuje wydać na ten cel  13 mln złotych, czyli mniej niż w roku ubiegłym. Dofinansowanie będzie mieściło się w przedziale 175-445 złotych. Do grupy uczniów, które mogą ubiegać się o świadczenie zaliczamy osoby słabo widzące, niesłyszące, niepełnosprawne ruchowo czy też intelektualnie. Liczy się dochód na osobę w rodzinie. Próg dochodowy w przypadku dziecka niepełnosprawnego wynosi 764 zł. Rodziny mogą starać się o świadczenie rodzinne, dodatek dla dojeżdżających do szkoły oraz z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Za dojazdy można otrzymać do 113 zł miesięcznie, zaś jednorazowy dodatek za rozpoczęcie szkoły wynosi 100 zł.

Jak dostać wyprawkę?

By otrzymać pomoc z rządowego programu Wyprawka Szkolna, rodzice muszą złożyć wniosek do dyrekcji szkoły, do której uczęszcza, bądź zacznie uczęszczać dziecko. Do wniosku dołączają orzeczenie o niepełnosprawności dziecka oraz faktury VAT za zakupione materiały szkolne. Terminy są różne, ustalają je gminy, ale warto się spieszyć. W większości miejsc, terminy składania wniosków mijają ok. 10 września.

Dla kogo darmowe podręczniki?

Najdroższym elementem wyprawki szkolnej, co roku są podręczniki. Najgorsza sytuacja następuje wtedy, gdy zmienia się podstawa programowa a wraz z nią książki, co uniemożliwia odkupienia podręczników od starszych roczników. W tym roku mamy reformę szkolnictwa, więc wraz z nią pojawiły się nowe podręczniki. Niektórzy rodzice mogą liczyć na wsparcie od państwa. Darmowe podręczniki trafią do uczniów z klas szkoły podstawowej oraz wygaszających roczników gimnazjów. Budżet państwa sfinansuje podręczniki do klas I, IV i VII. Wsparcie nie obejmuje jednak klas licealnych. Niestety ceny podręczników wzrosły w tym roku aż o 10%. Wyprawka będzie więc dla niektórych rodziców dość dużym wydatkiem.

podręcznikiOprócz programu Wyprawka Szkolna, rodzice mogą ponownie starać się o pieniądze z programu Rodzina 500+ czy innych świadczeń pomocy finansowej. Dzieci mogą także liczyć na dofinansowanie do obiadów szkolnych. O formy pomocy warto pytać w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz w sekretariatach szkół. Wiele z nich przyznaje uczniom stypendia, także socjalne. Zaś na wyprawki szkolne mogą liczyć także uczniowie z terenów poszkodowanych przez tegoroczne wichury.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *