Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Syrop na kaszel wycofany z obrotu

syrop na kaszel

W sezonie przeziębień i grypy często sięgamy pod środki dostępne w aptekach bez recepty. Syropy, to obok tabletek najczęściej kupowane leki. Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w listopadzie wycofano z obrotu kilka serii znanego syropu na kaszel. O jaki produkt chodzi?

Na przeziębienie – syrop

Syrop to popularna forma leku na kaszel. Składniki w nim zawarte pomagają złagodzić uporczywy kaszel, czy to suchy czy mokry. Ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny, niwelują obrzęk gardła. Wiemy, jak dokuczliwe może być przeziębienie, szczególnie dla najmłodszym. Dzieci niechętnie połykają tabletki czy stosują te na stan zapalny gardła. Syrop wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla maluchów. Nie trzeba go kruszyć, tak jak w przypadku tabletek i przemycać wraz z jedzeniem. Wystarczy połknąć łyżkę płynu, który ma poprawić zdrowie. Syropy są dostępne w aptekach, także bez recepty. Nie kosztują wiele i niektóre z nich charakteryzuje smak, dzięki któremu nie ma mowy o grymaszeniu dzieci. Zapewne w waszych apteczkach też znajdzie się buteleczka syropu na kaszel.

Syrop na kaszel wycofany przez GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał ostatnio decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu kilku serii syropu na kaszel. Chodzi o syrop Ambroksol Takeda. Produkt zalecany jest przy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, szczególnie z trudnościami w odkrztuszaniu wydzieliny. Ambroksol jest dostępny bez recepty. Producent zaleca jego stosowanie wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Syrop kosztuje mniej niż 10 zł. Ma działanie, zmniejszające wydzielanie śluzu oskrzelowego. Może być stosowany przy mukowiscydozie, zapaleniu oskrzeli czy nosa. Dodatkowo mogą stosować go osoby chorujące na cukrzycę. Nie wolno łączyć go z lekami, które zawierają kodeinę. Decyzja GIF była spowodowana otrzymaniem wyniku o zanieczyszczeniu leku. W związku z tym wycofano z obrotu na terenie całego kraju następujące serie leku:

– 335725, data ważności: 12.2017

– 346164, data ważności: 03.2018

– 359907, data ważności: 07.2018

kaszelDecyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lek miał po jej wystawieniu natychmiast zniknąć ze sprzedaży. Jeśli udało Wam się zakupić którąś z serii leku, zgłoście się do apteki. W przypadku jakichkolwiek objawów niepożądanych, które wystąpiły po zażyciu syropu z wyżej wymienionych serii, należy udać się do lekarza. Na stronie Głównego Inspektoratu na bieżąco pojawiają się komunikaty dotyczące leków. Warto zapoznać się z takimi informacjami, szczególnie, gdy regularnie zażywamy leki.

Katarzyna Antos