Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Syrop dla dzieci wycofany z obrotu

syrop dla dzieci

Sezon przeziębień trwa w najlepsze, choć szczyt chyba dopiero przed nami. Chorują także najmłodsi, co wymaga zastosowania odpowiednich środków. Przy przeziębieniu zwykle stosuje się leki, które są dostępne bez recepty. Każdy więc może nabyć syrop czy tabletki, które mogą złagodzić objawy infekcji. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu syrop dla dzieci, być może znany wielu rodzicom. Co było powodem takiej decyzji? O jaki syrop chodzi?

Wycofywane leki

Główny Inspektor Farmakologiczny czuwa nad bezpieczeństwem pacjentów. Ma za zadanie badać leki, które trafiają do sprzedaży. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, nieprawidłowych wyników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dane środki zostają wycofywane z obrotu. Komunikaty w tej sprawie pojawiają się na bieżąco, na stronie Inspektoratu. To cenna wiedza dla każdego pacjenta, a zwłaszcza dla rodzica, który dba o bezpieczeństwo sowich pociech. Często wycofywane są dane serie leków, np. przez zbyt wysoką zawartość danej substancji, która mogłaby niekorzystnie zadziałać na organizm człowieka.

Natychmiastowe wycofanie leku

Decyzja Inspektoratu z dnia 30 stycznia 2018 dotyczy syropu dla dzieci, który był stosowany w przypadku objawów przeziębienia. Tego typu decyzja uzyskała status natychmiastowej wykonalności. Rygor ten oznacza w praktyce natychmiastowe wycofanie leku ze sprzedaży, z wszystkich aptek, na terenie całego kraju. Od momentu wydania komunikatu, w aptece nie kupimy już wycofanego środka leczniczego. Postępowanie Inspektoratu jest zgodne z prawem farmaceutycznym, które obowiązuje w naszym kraju.

Syrop wycofany z obrotu

lekWycofany 30 stycznia lek to syrop, za który odpowiedzialna jest firma SEQUOIA Sp. z o.o. Pediprofen to zawiesina doustna, która zawiera ibuprofen, popularną substancję, która działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Syrop był środkiem leczniczym dla dzieci, polecanym nawet niemowlętom. Lek dla dzieci został wycofany z obrotu, gdyż zdaniem GIF nie spełnia zalecanych wymogów. Chodzi o serię J01 z datą ważności: 12.2018, o pojemności 100 ml. Osoby, które posiadają taki lek, powinny zaprzestać jego stosowania.

Katarzyna Antos