NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Świnka morska dla alergika – jaką wybrać?

świnka morska

Świnka morska to urocze zwierzątko domowe, idealne dla dzieci. Ale czy świnka morska to dobry wybór dla alergika? Jaką wybrać?

Świnka morska

Od 2015 roku świnka morska nie jest już świnką morską. Według specjalistycznego nazewnictwa to kawia domowa. Nazwa ta jest polskim tłumaczeniem łacińskiego określenia, które według ekspertów, wcześniej było błędne. Jednak zanim na dobre kawia domowa wejdzie do naszego języka, pozostańmy jeszcze chwilę przy starej nazwie. Świnka morska jest popularnym zwierzęciem domowym. Nie wymaga zbyt wyspecjalizowanej opieki. To zwierzątko, które jest odpowiednie, by nauczyć dzieci odpowiedzialności. Ale jak wiemy, świnka zwykle posiada sierść, która może uczulać. Mimo tego, niektóre rasy są wręcz polecane alergikom. Jaką świnkę wybrać dla dziecka?

Peruwianka

Peruwiańska świnka morska ma charakterystyczną, długą sierść z przedziałkiem i opadającą na oczy grzywką. Zwykle ma trójbarwne ubarwienie. Na głowie znajduje się rozeta, typowa dla tej rasy. Wśród długowłosych świnek modne są także inne rasy, jak sheltie czy lunkarya.

Gładkowłosa

Gładkowłosa świnka morska jest być może mniej efektowna od tych długowłosych, ale za to bardzo lubiana. Jej cechą charakterystyczną jest ubarwienie, większość powierzchni świnki obejmuje jeden kolor, a głowa jest zwykle biała. Czerwono-białe umaszczenie gładkowłosej świnki to jedno z najbardziej popularnych.

Skinny

Rasa skinny cieszy się coraz większą popularnością. Choć przywykliśmy do świnki z futerkiem, skinny, jak zupełne przeciwieństwo także ma swoich wielbicieli. Brak sierści sprawia, że świnka jest delikatna, ale podatna na zadrapania i uszkodzenia skóry. Łysa świnka nie każdemu musi się podobać. W przypadku alergii na sierść, to dobry wybór dla alergika. Ale przy alergenach wziewnych, musimy pamiętać, że równie dobrze uczula kurz znajdujący się na sierść, w trociach i sianie, czy pokarm dla zwierząt domowych.

Abisyńska

kawia domowaAbisyńska świnka morska to inaczej rozetka. Ma sztywno stercząca, szorstką sierść, co daje nam wrażenie rozczochranej świnki. Na ciele zwierzaka możemy wyróżnić nawet kilka charakterystycznych rozetek, stąd nazwa.

Świnki morskie często uczulają, więc należy dobrze rozważyć zakup zwierzaka. Nauczone są życia w stadzie, dlatego będziemy musieli zapewnić im towarzystwo. Kawia domowa może okazać się przyjacielem naszego dziecka, ale zanim sprawimy mu taki prezent, weźmy pod uwagę wszelkie kwestie.

Katarzyna Antos