Alergie pokarmowe NABIAŁ

Substytuty mleka krowiego

Substytuty mleka krowiego

Kazeina jest białkiem, które występuje zarówno w mleku krowim, jak i matki. Szacuje się, iż 100 ml mleka zawiera 2,8 g kazeiny. Ta ilość kilkukrotnie przewyższa stężenie białek serwatkowych.

Rodzaje kazeiny

Wyróżniamy kilka rodzajów kazeiny. W mleku krowim znajdują się białka alfa, beta i kappa. Z kolei kobiety, które karmią piersią, dostarczają dziecku kazeinę beta. Organizm człowieka nie wykształcił enzymów umożliwiających rozkład kazeiny kappa. W związku z tym układ immunologiczny może traktować to białko jako potencjalne zagrożenie.

Termostabilność kazeiny kappa

Większość białek ulega denaturacji w wyniku działania wysokiej temperatury. To zjawisko wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia alergii. Niestety, kazeiny są termostabilne. Kappa nie ulega denaturacji wskutek obróbki termicznej, toteż znajdziemy ją w serach, krakersach, chałkach itp.

Substytuty mleka krowiego

Dieta eliminacyjna

Osoba, u której stwierdzono alergię na mleko krowie, musi zastosować dietę eliminacyjną. W związku z tym, iż całkowite wykluczenie danego składnika z diety, jest niezwykle ryzykowne, należy przyjrzeć się substytutom. W tej roli doskonale sprawdzają się hydrolizaty mleka, w którym cząsteczki białka zostały „pocięte” na mniejsze fragmenty. Krótkie łańcuchy peptydowe zazwyczaj nie wykazują właściwości alergizujących. Osobom uczulonym często poleca się mieszanki sojowe.

Eliminacja wyrobów mlecznych

Z diety należy wyeliminować nabiał, w tym produkty fermentacji mlekowej. W związku z tym, iż białko mleka krowiego można z powodzeniem zastąpić pełnowartościowym białkiem roślinnym, niektórzy lekarze polecają jogurty sojowe.

Mleko w proszku – zastosowanie

Wielu alergików nie zdaje sobie sprawy, że makaron, bułki pszenne, chałki czy krakersy mogą zawierać mleko. Przemysł spożywczy chętnie korzysta z koncentratów do pieczenia. W ich skład często wchodzi mleko w proszku lub serwatka. Mogłoby się wydawać, iż wędliny i kiełbasy są wolne od tego typu ulepszaczy. Niestety, często zawierają mleko w proszku.

Wysoka przyswajalność mleka koziego

Osoby, które borykają się z alergią na białko mleka krowiego, powinny przyjrzeć mleku koziemu. To drugie, pod względem składu, jest zbliżone do mleka matki. Na rynku można znaleźć jogurty, sery, kefiry itp. uzyskane z mleka koziego.

Mleko owcze

Organizm człowieka zazwyczaj przyswaja mleko owcze. Niestety, w jego przypadku napotykamy na problem związany z dostępnością. O ile mleko kozie znajdziemy w każdym hipermarkecie, o tyle owcze można nabyć wyłącznie w delikatesach i sklepach ze zdrową żywnością. Na jego niekorzyść przemawia wysoka cena.

Substytuty mleka krowiego

Roślinne substytuty mleka

Osoby, które nie mogą spożywać mleka zwierzęcego, ze względu na zawartą w nim laktozę, powinny przyjrzeć się roślinnym napojom. Mleko sojowe świetnie komponuje się z kawą, aczkolwiek nie należy zapominać, że ta roślina wykazuje silne właściwości alergizujące.

Zalety mleka owsianego

Mleko krowie można zastąpić również napojem owsianym. Zawarte w nim białka są pełnowartościowe i charakteryzują się wysoką przyswajalnością. W naszej strefie klimatycznej od wieków uprawia się owies, toteż zdołaliśmy wykształcić stosowne enzymy trawienne.

Pokarmy bogate w wapń

W związku z tym, iż mleko stanowi bogate źródło wapnia, należy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec jego niedoborom. Osoby, które całkowicie wyeliminowały nabiał, powinny włączyć do swojej diety warzywa strączkowe i sardynki.

Dietom eliminacyjnym często towarzyszą niedobory, toteż należy regularnie wykonywać badania kontrolne. Warto też skorzystać z porady dietetyka, który podpowie nam, czym możemy zastąpić mleko krowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1