JAD OWADÓW I ŻMIJ Rodzaje alergii i Uczulenia

Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów

sposoby na ukąszenia komarów

Komary w tym roku stały się niezwykle uciążliwe. Zima nie zredukowała ich liczebności, ponieważ była za ciepła. Z kolei wiosna i lato obfitują w ulewne deszcze, a komary lubią wilgoć. Brak słońca i duża liczba pochmurnych dni sprawiają, że te owady grasują także w ciągu dnia, a nie tylko wieczorami. Ich ukąszenia bywają coraz bardziej dotkliwe. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów.

Posmarowanie octem

Jeśli ukąszenie komara jest stosunkowo mało uciążliwe i niewielkie, można je posmarować octem. Zawarty w nim kwas sprawia, że czerwona gulka szybciej znika. Jednak ten naturalny i bezpieczny sposób jest dziś coraz mniej skuteczny. Enzymy wydzielane przez komarzyce, które mają za zadanie zapobiec krzepnięciu naszej krwi podczas ich posiłku, silnie uczulają. Co można włączyć do walki z bolesnymi ukąszeniami? O tym piszemy poniżej.

Wypicie wapna

Wapno zwalcza stany zapalne. Jego picie zaleca się w przypadku pokrzywki, stanów zapalnych i innych objawów alergii skórnej. Niektórym ono pomaga, jednak jest coraz słabszą bronią w walce z ukąszeniami komarów.

Tabletki antyhistaminowe

Gdy miejsce po ukąszeniu komara jest mocno zaczerwienione i okropnie swędzi, warto sięgnąć po tabletki antyhistaminowe dostępne bez recepty. Zawarta w nich desloratydyna dość szybko uwalnia się do organizmu i zwalcza stany zapalne. W rezultacie ustaje świąd i pieczenie, a my możemy powrócić do normalnego funkcjonowania.

Maści antyalergiczne na ukąszenia komarów

Dobre rezultaty przynoszą też maści antyalergiczne, którymi możemy posmarować miejsce ukąszenia. Redukują one stan zapalny i zwalczają dokuczliwy świąd. W rezultacie przestajemy się drapać i nie doprowadzamy do nadkażeń bakteryjnych.

Maści sterydowe bez recepty

Czasem jednak leki antyalergiczne to za mało. Gdy widzisz, że nie przynoszą oczekiwanych rezultatów przyjmowane wraz z wapnem, możesz udać się do apteki po maść sterydową bez recepty. Hydrokortyzol skutecznie zwalcza stan zapalny i przynosi natychmiastową ulgę. Traktujemy go jednak jako lek ostatniej szansy. Sterydy nie są bowiem obojętne dla naszego organizmu.  Gdy tabletki antyhistaminowe i maści antyalergiczne nie działają, a obrzęk powiększa się z godziny na godzinę, maść sterydowa bez recepty wydaje się najlepszym wyborem.