atopowe-zapalenie-skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie, którego nie da się skutecznie wyleczyć. U podłoża AZS leży skaza atopowa, czyli genetycznie uwarunkowane skłonności do chorób alergicznych. Organizm atopika reaguje nadmiernie nawet na małe dawki obiektywnie nieszkodliwych czynników, takich jak pewne pokarmy, naskórek i sierść zwierząt czy kurz. Kontakt z alergenem sprawia, że wydzielane są duże ilości przeciwciał IgE. Pobudzają one komórki tuczne do uwalniania histaminy, która odpowiedzialna jest za stan zapalny. Objawy AZS to wysypka, łuszczenie naskórka i uciążliwy świąd. Symptomy te załagodzić może sól z Morza Martwego.

Skóra osoby chorej na atopowe zapalenie skóry pozbawiona jest lipidowego płaszcza, który chroni przed wnikaniem antygenów i drobnoustrojów. Z tego powodu swędzi ona i piecze pod wpływem kontaktu z drażniącymi substancjami. Dużą ulgę atopikowi przynosi kąpiel w morzu. Jeżeli jednak wyjazd na wakacje jest dla niego niemożliwy, wypróbować może sól z Morza Martwego.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry jest dokuczliwy świąd. Z jego powodu chory odruchowo drapie się, co doprowadza do uszkodzeń naskórka. Przez liczne rany i otarcia wnikają chorobotwórcze bakterie i grzyby, wywołując wtórny stan zapalny. Skóra atopika jest przesuszona, ponieważ jej naturalny płaszcz lipidowy jest uszkodzony i nie chroni przed parowaniem wody. Naskórek wtedy łuszczy się, pojawiają się na nim krosty i wypryski. Nieestetyczne, swędzące zmiany występują najczęściej w zgięciach kolan i łokci, a także w okolicach szyi i twarzy. Zdarza się jednak, że obejmują całą powierzchnię skóry. Dokuczliwe objawy u atopika prowadzą także do problemów ze snem i koncentracją. Niekiedy symptomy cofają się samoistnie, jednak nie można mówić o wyleczeniu AZS. Dla choroby charakterystyczne jest przeplatanie się okresów remisji i nawrotów.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym, uwarunkowanym genetycznie schorzeniem. Jego przykre objawy wynikają z nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na kontakt z nieszkodliwym czynnikiem pochodzącym ze środowiska. Osoby cierpiące na AZS zazwyczaj mają alergię pokarmową na produkty takie jak zboża, mleko i jego przetwory, banany, truskawki czy jaja. Ich skóra reaguje źle także na styczność z kurzem, sierścią zwierząt, środkami czystości czy detergentami. Następuje wtedy wzmożona produkcja przeciwciał IgE, które zapoczątkowują reakcje prowadzące do powstania stanu zapalnego. Skóra atopika w wyniku kontaktu z drażniącymi substancjami traci swoje ochronne właściwości. Staje się wtedy zaczerwieniona, sucha i dokuczliwie swędząca.

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa wymaga szczególnej i ostrożnej pielęgnacji. Atopik nie powinien używać zwykłych mydeł, płynów do kąpieli czy szamponów. Działanie drażniące ma również chlorowana woda i wysoka temperatura. Z tego względu należy unikać gorących kąpieli oraz noszenia syntetycznych ubrań, które sprzyjają poceniu się. Na wrażliwą skórę źle wpływa również przebywanie w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach. Aby odpowiednio o nią dbać, osoba cierpiąca na AZS musi używać kosmetyków przeznaczonych dla alergików. Najlepsze działanie wykazują emolienty, które natłuszczają i nawilżają skórę, jednocześnie nie podrażniając jej. Wszelkie balsamy czy środki myjące atopik powinien nabywać w aptece. Niestety, na jego cerę negatywnie wpłynąć mogą nawet standardowe preparaty hipoalergiczne.

Sól z Morza Martwego na atopowe zapalenie skóry

sól z Morza Martwego

Przy wszelkich schorzeniach dermatologicznych zalecana jest kąpiel z dodatkiem soli. Taka pielęgnacja może pomóc także osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Atopikom polecana jest szczególnie sól z Morza Martwego. Jest to naturalny produkt o wysokiej zawartości związków krzemu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, jodu i glinu. Wykorzystywana jest w kosmetykach w celu łagodzenia uciążliwych objawów łuszczycy, trądziku i wysypki alergicznej. Skład minerałów w Morzu Martwym jest unikatowy. Zasilane było ono przez wody rzeki Jordan, która wymywała różne składniki ze złóż rud mineralnych. Podczas gdy w zwykłym morzu chlorek sodu stanowi aż 97% soli, w Morzu Martwym jego zawartość wynosi jedynie 8%. Za to aż 53% minerałów stanowi chlorek magnezu, a 37% chlorek potasu. Stężenie bromków w jego wodzie jest najwyższe na świecie.

Kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego jest wyjątkowa dzięki zwartości różnych minerałów. Magnez sprzyja odprężeniu i zwalczeniu stresów. Potas wspomaga nawilżanie skóry, a unikalne bromki łagodzą sztywność mięśni. Sól ma działanie aseptyczne, przez co eliminuje szkodliwe patogeny, które odpowiedzialne są za stan zapalny. Dodatkowo pozwala na usunięcie martwych komórek naskórka oraz oczyszczenie porów skóry. Atopikom polecane jest rozpuszczenie 500 gram soli z Morza Martwego w litrze gorącej wody. Roztwór należy wlać do wanny wypełnionej wodą. Kąpiel powinna trwać nie więcej niż kwadrans. Po tym czasie sól należy spłukać, a skórę osuszyć delikatnie ręcznikiem i nasmarować emolientem. Taka pielęgnacja wspomoże leczenie ran i otarć, zapobiegnie stanom zapalnym oraz zniweluje uciążliwe swędzenie.

Karolina Solga