Terapia poznawczo-behawioralna (w skrócie CBT) to niezwykle efektywna metoda leczenia wielu zaburzeń natury psychicznej, w tym depresji, nerwic i fobii. Opracowana jeszcze w latach 60. XX wieku przez wybitnego amerykańskiego psychiatrę okazała się świetnym sposobem naturalnego łagodzenia tego rodzaju schorzeń i do dziś jest chętnie wykorzystywana przez lekarzy, jak również powszechnie doceniana przez pacjentów. Od niedawna stosuje się ją także w leczeniu bezsenności – czy z powodzeniem?

Jak wygląda leczenie bezsenności terapią poznawczo-behawioralną?

Terapia poznawczo-behawioralna jest znacznie bardziej skomplikowana niż farmakoterapia, ponieważ polega na dogłębnej introspekcji. Pacjent wraz z lekarzem na przestrzeni kilku do kilkunastu tygodni przeprowadza szczegółową analizę swojego problemu, a także uczuć i emocji z nim związanych oraz popełnianych błędów, po czym stara się wprowadzić, zarówno do swoich nawyków, jak i schematów myślowych, odpowiednie modyfikacje i w ten sposób wyeliminować bezsenność. Zwykle terapię tego typu przeprowadza się w gabinecie psychoterapeutycznym, co wymaga ciągłych spotkań z lekarzem, ale w przypadku zaburzeń snu możliwe jest również leczenie zdalne, przy użyciu specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji. Taki sposób leczenia bezsenności jest znacznie wygodniejszy i o wiele mniej kosztowny, a przy tym wcale nie ustępuje w skuteczności tradycyjnej terapii. Więcej informacji na terapiabezsennosci.pl

Jakie efekty przynosi taki sposób leczenia bezsenności?

Terapia poznawczo-behawioralna wymaga ze strony pacjenta dużego zaangażowania i ciągłej pracy nad sobą, ale za to przynosi doskonałe i co najważniejsze, trwałe efekty. Dzięki niej chory zyskuje świadomość popełnianych błędów i potrzebne narzędzia umożliwiające ich naprawę, może więc w umiejętny sposób samodzielnie sterować swoimi odczuciami i kontrolować nawyki. To wyklucza nawrót bezsenności po odbytej terapii. Takich efektów nie jest w stanie zapewnić farmakoterapia, która co prawda też skutecznie łagodzi objawy zaburzeń snu, ale tylko na chwilę. Jedynie terapia poznawczo-behawioralna może zagwarantować, że bezsenność nie wróci.